Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune si recodificare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune si recodificare

Va rog sa-mi dati un sfat in privinta variantei optime in care am putea proceda in urmatoarea situatie: intr-un SRL cu doi asociati, unul se retrage si cedeaza celuilalt partile sale sociale; societatea nu si-a recodificat obiectul de activitate conform CAEN Rev.2. La inregistrarea cesiunii la ORC se depune pe langa contractul de cesiune:
1. o singura Hot.AGA prin care sa se aprobe cesiunea, recodificarea si aprobarea noului act constitutv pt.asociat unic;
2. o Hot.AGA de aprobare cesiune si separat o Decizie asociat unic de recodificare si aprobare act constitutiv actualizat?
3. Alta varianta.
prima varianta este cea corecta.
Din ce am citit acum pe forum am inteles ca ar trebui sa depun 2 dosare: unul cu recodificarea si apoi altul cu cesiunea!
Se depune o singura hotarare. Punctul 1 cesiunea, punctul 2 recodificarea.
mony a scris:

Va rog sa-mi dati un sfat in privinta variantei optime in care am putea proceda in urmatoarea situatie: intr-un SRL cu doi asociati, unul se retrage si cedeaza celuilalt partile sale sociale; societatea nu si-a recodificat obiectul de activitate conform CAEN Rev.2. La inregistrarea cesiunii la ORC se depune pe langa contractul de cesiune:
1. o singura Hot.AGA prin care sa se aprobe cesiunea, recodificarea si aprobarea noului act constitutv pt.asociat unic;
2. o Hot.AGA de aprobare cesiune si separat o Decizie asociat unic de recodificare si aprobare act constitutiv actualizat?
3. Alta varianta.

ATENTIE! recodificarea o faceti dvs., nu v-o mai face Registrul, si costa cam multisor (in functie de numarul de pagini ale hotararii)
In varianta in care ramanem la recodificare si renuntam deocamdata la cesiune, trebuie si act constitutiv actualizat ? Din ce am vazut pe situl ONRC se depun doar doua formulare: unul de solicitare recodificare si eventual unul pt.obtinere extras de registru. Deci nu se mentioneaza nimic despre hot.AGA sau alte documente. Care e atunci procedura in practica?