Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de colaborare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de colaborare

Buna seara! As vrea sa stiu daca se poate incheia un contract de colaborare ( exemplu: pentru serviciile unui sofer, sau angajarea unei bone) intre o persoana fizica, in calitate de beneficiar si o alta persoana fizica, in calitate de prestator??

Nu ma refer la pfa, ci la o persoana fizica, neinregistrata fiscal.

Daca este posibil incheierea unui astfel de contract/conventii civile sau alta modalitate, va fi obligat cel care angajeaza sa inregistreze la ITM acel contract?

Va multumesc frumos pentru orice parere!!!!
Neinregistrarea contractului in discutie, la ITM, e contraventie si se amendeaza.
Cernat Roxana Ana a scris:

Neinregistrarea contractului in discutie, la ITM, e contraventie si se amendeaza.

Cred ca era vorba despre contract de prestari servicii .si nu despre c.i.m., in mesajul initial ....conventia civila sau contractul de prestari servicii este supus dipozitiilor Codului Civil si nu se inregistreaza la ITM ...prin urmare, nu are ce amenda sa se plateasca pentru un astfel de contract.
am incercat sa ma lamuresc si din postarile anterioare insa, parerile sunt impartite, de aceea revin cu intrebarile care ma framanta si care nu gasesc un raspuns cert....
1. o persoana fizica(sa spunem in calitate de angajator sau beneficiar al serviciului respectiv) poate angaja pe baza de conventie civila/prestari servicii o persoana fizica in calitate de sofer?

2. este obligatoriu pt. Angajator/beneficiarul conventiei civile sa intregistreze conventia civila la ITM? daca nu inregistreaza aceasta conventie care ar fi sanctiunile?

3. in cazul platii contributiilor, am inteles ca Angajatorul va retine 10% din venitul prestatorului urmand ca diferenta pana la 16% sa fie platita de prestator(conform reglementarilor fiscale) iar celelalte contribtii: asigurari sociale, asigurari casa de sanatate si altele sa fie platite tot de presatator in baza contractelor incheiate c aceste institutii. ESTE ADEVARAT SAU NU AM INTELES BINE?

4. ultima intrebare ar fi, de ce nu agreeaza ITM astfel de conventii si care sunt motivele sanctionarii lor???

VA MULTUMESC DIN SUFLET!
MULTUMESC CELOR CARE AU RASPUNS PANA ACUM!
geo26 a scris:

am incercat sa ma lamuresc si din postarile anterioare insa, parerile sunt impartite, de aceea revin cu intrebarile care ma framanta si care nu gasesc un raspuns cert....
1. o persoana fizica(sa spunem in calitate de angajator sau beneficiar al serviciului respectiv) poate angaja pe baza de conventie civila/prestari servicii o persoana fizica in calitate de sofer?

2. este obligatoriu pt. Angajator/beneficiarul conventiei civile sa intregistreze conventia civila la ITM? daca nu inregistreaza aceasta conventie care ar fi sanctiunile?

3. in cazul platii contributiilor, am inteles ca Angajatorul va retine 10% din venitul prestatorului urmand ca diferenta pana la 16% sa fie platita de prestator(conform reglementarilor fiscale) iar celelalte contribtii: asigurari sociale, asigurari casa de sanatate si altele sa fie platite tot de presatator in baza contractelor incheiate c aceste institutii. ESTE ADEVARAT SAU NU AM INTELES BINE?

4. ultima intrebare ar fi, de ce nu agreeaza ITM astfel de conventii si care sunt motivele sanctionarii lor???

VA MULTUMESC DIN SUFLET!
MULTUMESC CELOR CARE AU RASPUNS PANA ACUM!

1. De , este posibila desfasurarea unei activitati in baza unei conventii civile de prestari servicii. Convenţiile civile de prestări servicii sunt, aşa cum le spune şi numele, „nişte înţelegeri între persoane fizice şi juridice, bazate pe prevederile Codului civil, care permit celor dintâi să presteze servicii remunerate.

2. Aceste tipuri de contracte nu se inregistreaza la ITM. Numai contrcatele individuale de munca se inregistreaza la ITM.

3. Aceste convenţii erau si sunt văzute de către organele de control în domeniul muncii ca fiind forma mascată a unui contract de muncă.Pentru a justifica legalitatea şi necesitatea unei convenţii civile, trebuie aduse argumente legate spre exemplu, de durata contractului şi de relaţia dintre prestator şi beneficiar. Altfel spus, s-ar putea justifica existenţa unei convenţii civile în condiţiile în care - spre exemplu - este vorba de o activitate temporară, iar prestatorul persoană fizică nu se află într-o relaţie de subordonare faţă de beneficiar.

4. Modificarile aduse Codului fiscal au adus şi o nouă perspectivă asupra impozitării veniturilor obţinute în baza convenţiilor civile. Aceste prevederi nu sunt cu mult mai clare în ceea ce priveşte stabilirea categoriei din care fac parte aceste venituri. Legiuitorul le include în continuare în categoria veniturilor din activităţi independente, cu obligaţia reţinerii la sursă a unui impozit anticipat de 10%. Aceleaşi venituri însă pot fi incluse în categoria altor venituri, pentru care impozitarea se face la sursă şi este finală (prin aplicarea cotei de impozit de 16%).

Normele metodologice stabilesc că încadrarea într-o categorie sau în alta ţine de opţiunea beneficiarului de venit:
„661. Persoanele fizice care realizează venituri din activităţi desfăşurate pe baza contractelor/convenţiilor civile, încheiate potrivit Codului civil, au dreptul să opteze, pentru impunerea venitului brut cu cota de 16%, impozitul fiind final, potrivit art. 78 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.“

Asadar, pentru ca impozitarea să fie finală, opţiunea trebuie exprimată în scris „în momentul încheierii fiecărei/fiecărui convenţii/contract civil şi este aplicabilă veniturilor realizate ca urmare a activităţii desfăşurate pe baza acestei/acestui convenţii/contract“.

- in privinta contributiilor sociale:

* In Monitorul Oficial nr.60/27.01.2010 a fost publicata Legea bugetului de stat pe anul 2010 - nr.11/2010, iar aici gasiti cotele de contribuţii pentru asigurările de sănătate, prevăzute de Legea nr. 95/2006.

* Deasemenea, in Monitorul Oficial nr.61/27.01.2010 a fost publicata Legea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2010 - nr.12/2010, in cuprinsul careia se pot gasi cotele de contribuţie de asigurări sociale prevazute de Legea nr. 19/2000 si cotele de contributii prevazute de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă.

Roxana Ana Cernat , Consultant resurse umane