Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa judiciara de timbru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa judiciara de timbru

Buna seara!

Va rog sa-mi spuneti unde achit taxa judiciara de timbru in cazul cand eu locuiesc in Focsani si am deschis actiunea de succesiune pentru un apartament aflat in sectorul 4 din Bucuresti.
Actiunea judecatoareasca se desfasoara la Judecatoria sectorului 4 Bucuresti.
taxa este de 3200 lei si nu stiu exact unde trebuie sa o platesc.
la primaria sau trezoreria de domiciliu.
La Administratia financiara de la domiciliul dv. ;)
Legea 146/1997-taxe judiciare de timbru:
"Art. 19. - Taxele judiciare de timbru, precum şi sumele provenite din impozitele încasate din onorariile avocaţilor, ale notarilor publici şi ale executorilor judecătoreşti se plătesc în numerar, prin virament sau în sistem on-line, în contul bugetului local al unităţii administrativ-teritoriale în a cărei rază îşi are domiciliul sau, după caz, sediul fiscal debitorul. Taxele judiciare de timbru, precum şi sumele provenite din impozitele încasate din onorariile avocaţilor, ale notarilor publici şi ale executorilor judecătoreşti pot fi plătite şi prin unităţi bancare în contul bugetului local al unităţii administrativ-teritoriale, costurile operaţiunilor de transfer fiind în sarcina debitorului taxei.
___________
Articolul a fost modificat prin art. I, pct. 4 din O.U.G. nr. 212/2008, astfel cum a fost modificat prin art. unic, pct. 6 din Legea nr. 276/2009.

Atentie e vorba de debitorul taxei!
Mihail Cazacioc, Consilier juridic

Platiti la Administratia finaciara din Focsani,
unde locuiti dvs.
va multumesc!