Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... se poate contesta un act notarial de vanzare cumparare?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

se poate contesta un act notarial de vanzare cumparare?

in ce masura pot contesta un act de vanzare cumparare in contextul in care in momentul cumpararii de catre noi,sot si sotie ,mie nu mi s-a cerut nici macar buletinul si nici nu am fost lasata sa semnez pe vreun exemplar,in act mentionandu-se doar ca L.C legitimat cu kt... ,casatorit cu L.P.
in conditiile in care in luna urmatoare incheierii contractului,sotul a si cerut divortul,suspectez existenta unei intelegeri prealabile intre fostul(deja ) sot si notar.eu puteam sa fiu oricine ,nu mi s-a permis nici macar sa ma legitimez spunand ca nu este nevoie.am vreo sansa sa contest autenticitatea actului?
@silvia p
Eh, atunci e bine sa stiti ca este bunul dvs. propriu daca a inlocuit un altul.
E bine sa fii informat in general:)
Multumesc .Deci,cred ca ...am o ...bila alba...=D>
:coffee:
Daca notarul a trecut in actul de v/c faptul ca imobilul respectiv este cumparat cu fondurile dvs (provenite din vanzarea unui bun care era al dvs dinainte de casatorie) atunci da, este numai al dvs. Altfel, nu. Va fi mai greu sa dovediti in cazul unui partaj ca banii erau numai ai dvs.
Daca vreti sa stiti precis in ce situatie sunteti aratati acest act unui notar.
Proba cu privire la provenienta banilor utilizati pentru plata pretului o putem face cu ORICE mijloc de proba!!! Mai mult, exista o vanzare anterioara a imobilului ce a fost proprietate personala / bun propriu, vanzare care probabil a fost perfectata printr-un contract!!! Asadar aratam tocmai prin aceasta vanzare provenienta banilor!!! Si in plus avem la dispozitie proba cu martori!
Ca atare nu impartasesc opinia colegei Florentina!!
In concluzie, bunurile dobandite in timpul casatoriei prin eforturile comune ale sotilor fac parte din masa partajabila, nu si acelea ce sunt achizitionate inlocuind un bun propriu!
Av. Bujanca Monika
~ Conținut șters la cerere ~