Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva achizitie intracomunitara marfa accizabila
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva achizitie intracomunitara marfa accizabila

acte necesare pentru obtinerea autorizatiilor pentru a putea face achizitii intracomunitare motorina, se mai deschide antrepozit fiscal de depozitare, la vama trebuie sa am regim suspensiv etc...
pentru a efectua achizitii intracomunitare in regim suspensiv de accize, trebuie sa detineti autorizatie de antrepozit fiscal, emisa de autoritatea fiscala competenta.
Dosarul se depune la Directia Judeteana pt Accize si Operatiuni Vamale din teritoriu, dupa care acesta se va inainta catre Comisie, aceasta fiind in cadrul Ministerului de finante.
Dar, daca va intra in vigoare Ordonanta de urgenta, privind masurile pt. combaterea evaziunii fiscale, conform acesteaia nu vor mai functiona pe teritoriul Romaniei nici un antrepozit fiscal de depozitare produse energetice.