Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe AUTORIZATIE ANTREPOZIT FISCAL
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

AUTORIZATIE ANTREPOZIT FISCAL

BUNA ZIUA,

Lucrez la societate ca are ca obiect productia de biodiesel, conducerea doreste sa obtin o aotorizatie de antrepozit fiscal pentru depozitare biodiesel intr-o zona libera

CREDETI CA POT SA OBTIN O AUTORIZATIE DE ANTREPOZIT FISCAL PENTRU DEPOZITARE BIODIESEL INTR-O ZONA LIBERA???????
Eu cred ca nu.
Societatea detine deja o autorizatie de antrepozit pentru productie de biodiesel (dar pe teritoriul Romaniei) nu pentru o zona Libera

Va rog sa ma ajutati cu aceasta intrebare,

Va multumesc
Condiţii de autorizare

Art. 180. - Autoritatea fiscală competentă eliberează autorizaţia de antrepozit fiscal pentru un loc, numai dacă sunt îndeplinite următoarele condiţii:
a) locul urmează a fi folosit pentru producerea, îmbutelierea, ambalarea, primirea, deţinerea, depozitarea şi/sau expedierea produselor accizabile. În cazul unui loc ce va fi autorizat numai ca antrepozit fiscal de depozitare, cantitatea de produse accizabile depozitată trebuie să fie mai mare decât cantitatea pentru care suma accizelor potenţiale este de 50.000 euro. Conform prevederilor din norme, această cantitate poate fi diferenţiată, în funcţie de grupa de produse depozitată;
b) locul este amplasat, construit şi echipat astfel încât să se prevină scoaterea produselor accizabile din acest loc fără plata accizelor;
c) locul nu va fi folosit pentru vânzarea cu amănuntul a produselor accizabile;
d) în cazul unei persoane fizice care urmează să-şi desfăşoare activitatea ca antrepozitar autorizat, aceasta să nu fi fost condamnată în mod definitiv pentru evaziune fiscală, abuz de încredere, fals, uz de fals, înşelăciune, delapidare, mărturie mincinoasă, dare sau luare de mită, în România sau în oricare din statele străine în care aceasta a avut domiciliul/rezidenţa în ultimii 5 ani;
e) în cazul unei persoane juridice care urmează să-şi desfăşoare activitatea ca antrepozitar autorizat, administratorii acestor persoane juridice să nu fi fost condamnaţi în mod definitiv pentru evaziune fiscală, abuz de încredere, fals, uz de fals, înşelăciune, delapidare, mărturie mincinoasă, dare sau luare de mită, în România sau în oricare din statele străine în care aceasta a avut domiciliul/rezidenţa în ultimii 5 ani;
f) persoana care urmează să-şi desfăşoare activitatea ca antrepozitar autorizat trebuie să dovedească că poate îndeplini cerinţele prevăzute la art. 183.
simonaciubota a scris:

BUNA ZIUA,

Lucrez la societate ca are ca obiect productia de biodiesel, conducerea doreste sa obtin o aotorizatie de antrepozit fiscal pentru depozitare biodiesel intr-o zona libera

CREDETI CA POT SA OBTIN O AUTORIZATIE DE ANTREPOZIT FISCAL PENTRU DEPOZITARE BIODIESEL INTR-O ZONA LIBERA???????
Eu cred ca nu.
Societatea detine deja o autorizatie de antrepozit pentru productie de biodiesel (dar pe teritoriul Romaniei) nu pentru o zona Libera

Va rog sa ma ajutati cu aceasta intrebare,

Va multumesc

Zonele libere din punct de vedere vamal nu sunt considerate teritorii nationale ci doar din punct de vedere teritoriiale sunt saptii nationale.
In concluzie pentru depozitare biodisel in Zona libera nu e necesara autorizatie de antrepozit fiscal, e necesar sa aveti aotorizatie de comercializare/depozitare in Zona libera- aceasta se obtine de la Administratia Zonelor libere.
Daca doriti neaparat sa functionati ca antrepozit fiscal in zona libera, da se poate obtine si in aceste locatii autorizatie de antrepozit fiscal de depozitare.