Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

casa de marcat

sunt persoana fizica autorizata,comert flori,impozit pe activitate independenta,este necesar sa-mi cumpar casa de marcat?
Orice activitate de comert catre populatie necesita casa de marcat:D
Conform art. 1 alin. (1) şi (2) din OUG 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, agenţii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum şi prestări de servicii direct către populaţie, sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

Potrivit art. 1 alin. (1) din HG 479/2003 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea OUG 28/1999, republicată, prin agenţi economici se înţelege persoane fizice şi juridice, asociaţiile familiale, precum şi orice alte entităţi care efectuează cu plată, pe teritoriul României, inclusiv în punctele de control pentru trecerea frontierei de stat, livrări de bunuri cu amănuntul şi/sau prestări de servicii direct către populaţie, cu excepţia instituţiilor publice.

Facem precizarea ca potrivit OUG 47/2007 privind reglementarea unor măsuri financiar-fiscale, persoanele fizice autorizate să desfăşoare o activitate economică în mod independent sunt obligate să se doteze cu aparate de marcat electronice fiscale.