Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia la zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia la zi

Avand functie de conducere in ce masura pot sa-mi dau demisia la zi, stiu ca acest lucru se poate face in conditiile in care angajatorul nu respecta anumite conditii, daca totusi angajatorul respecta aceste conditii cum pot face sa nu fiu nevoita sa fac preavizul de 30 de zile si ce se poate intampla daca nu fac acest preaviz?Ce implica asta?
Discutati cu angajatorul si daca este de acord puteti incheia activitatea cf art.55 lit.b din Codul Muncii. Daca nu este de acord va trebui sa efectuati preavizul de 30 de zile.
Consecinta in cazul in care nu va efectuati preavizul de 30 de zile poate fi desfacerea disciplinara a CIM pentru absente nemotivate.