Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... subinchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

subinchiriere

Doresc sa subinchiriez un spatiu comercial . In contractul de inchiriere nu este nicio mentiune privind dreptul sau interdictia chiriasului de a subinchia . In aceast caz , este necesar acordul expres al proprietarului spatiului .
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Legea locuintei se aplica exclusiv locuintelor (adica apartamentelor, caselor), nu inteleg cum s-a ajuns la aplicarea ei intr-un spatiu comercial! Chiar daca ar fi apartament, o data ce i s-a schimbat destinatia (prin stabilirea sediului social) nu mai este locuinta.

Darie Tudor a scris:
Spatiul este unul localtiv fie ca este destinat locuirii, fie altui scop. In acest sens:
• Spaţiu locativ, (numit şi fond locativ) - ansamblul suprafeţelor din interiorul clădirilor destinate locuinţei sau unor alte scopuri:
o birouri, destinate activităţilor social-culturale,
o spaţii comerciale, destinate activităţilor comerciale,
o ateliere, destinate activităţilor industriale şi prestări de servicii,
o depozite,
o garaje, etc.

Nu stiu ce e cu enumerarea asta, dar legea 114 se aplica locuintei, asa cum este ea definita in ACEA lege, nu in alta parte. Prin urmare, va inselati, iar legea aplicabila este codul civil.

Daca in contractul de inchiriere nu se prevede nimic si nu exista clauze din care sa se subinteleaga ca acest contract e incheiat in considerarea persoanei chiriasului, atunci puteti subinchiria.
ContSters20980, utilizator
O sa fiu exact . Proprietarul este primaria ( unei comune ) , chiriasul este un cabinet medical xxxx SRL , iar potentialul subchirias este o farmacie yyyy SRL .
Multumesc pentru raspunsuri .
Nu cred ca are sens sa repet ce am spus mai sus, raspunsul e acelasi.