Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract cesiune creante/datorii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract cesiune creante/datorii

Societatea A are in derulare un contract cu CEC - Cec-ul a finantat cumpararea unui apartament si societatea achita rate la CEC.
Societatea (administratorul) emite fila CEC fara acoperire, intra in CIP.
Beneficiarul filei, societatea B, da in judecata societatea A pentru suma de 30.000 lei (suma de fila CEC emisa).
Cum as putea sa fac UN CONTRACT cu o terta societate C (dispusa) astfel incat societatea C sa preia datoria filei CEC (urmand ca ea sa achite cei 30.000 in rate) cu obligatia ca societatea A sa dea apartamentul societatii C la finele scadentarului (la achitarea ultimei rate).
Mentionez ca apartamentul este achitat in proportie de 25%

multumesc

am nevoie doar de un model de contract...sau de o adresa de net...;)
ContSters109653, utilizator
Uite, pentru tine un model:

CONTRACT DE CESIUNE DE CREANTE
din________

S.C. ........................ S.R.L., cu sediul in ..............., Str. ............... nr. ...., et. ...., sector ...., inregistrata la O.R.C. sub nr. ................., cod unic de înregistrare ..........., reprezentata legal de dl. ..................... – Director General, in calitate de Cesionar si .....................cu domiciliul in ............., Str. ............., nr. ............., Bl. .............,Sc. ............., Ap. ............., sector.............in calitate de Cedent
Denumite in continuare in nume colectiv, Partile, iar fiecare in mod individual, Partea

PREAMBUL

Avand in vedere urmatoarea situatie de fapt:
Cedentul are de incasat de la S.C. ................. S.R.L. (Debitor Cedat), cu sediul in ..........., str. .................., sector ............., J............., CUI ............., reprezentata prin dl. ............., suma de ............. RON.

PARTILE au hotarat cele ce urmeaza:

Art.1 Partile sunt de acord si convin ca Cesionarul sa accepte si Cedentul sa transmita intreaga creanta pe care Debitorul Cedat o are fata de Cedent in suma de ...............RON.
Art.2 Cesionarul se subroga in drepturile Cedentului, devenind astfel creditor al Debitorului Cedat pentru intreaga valoare nominala a creantei.
Art.3 Incepand cu data de ................ data semnarii prezentului contract, se considera realizat in fapt transferul creantei de la Cedent catre Cesionar.
Plata creantei se face prin ordin de plata, dovada acesteia trimitandu-se pe fax/email/posta.
Dupa efectuarea in totalitate a platii creantei, Cedentul declara ca nu mai are nici o pretentie cu privire la restituirea sumei datorate de catre S.C. ........... S.R.L.
Art.4 Cesionarul accepta creanta care ii este transmisa in conformitate cu prevederile acestui Contract de Cesiune.
Art.5 Cesionarul se obliga prin prezentul contract de cesiune de creanta sa instiinteze S.C.
RODIKIOSK S.R.L.cu privire la cesiunea efectuata prin prezentul contract, prin notificarea acestuia in scris.
Art.6 Partile convin prin prezentul Contract de Cesiune de Creanta, ca Cedentul nu va fi tinut raspunzator pentru calitatea creantei cedate.
Prezentul contract de cesiune de creanta a fost incheiat astazi, .........., in trei exemplare originale.

CEDENT CESIONAR BENEFICIAR

Bafta!
Am adaptat...cedez o datorie...greu cu limbile straine :Dsper ca va fi bun.Maine aflu.
Daca tin telefonul la 2 metri de ureche inseamna ca trebuie sa fac altul:)

multumesc mult
1. Contractul trebuie sa se incheie intre A, B, CEC BANK si C pentru ca A transmite catre C un imobil asupra caruia banuiesc ca CEC BANK are o ipoteca iar CEC BANK trebuie sa accepte inlocuirea debitorului; in sfarsit B are o creanta impotriva soc A iar micsorarea patrimoniului debitoarei (apartamentul platit deja in proportie de 25%) l-ar afecta .
2. Asadar:
2.1 - C va prelua ratele pe care A le plateste la CEC si debitul pe care A il are catre B cu acordul ambilor creditori;
2.2 - A va transmite catre C cu acordul CEC si acordul lui B apartamentul in cauza
multumesc @u.b.i.k.:luck: