Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ma lupt de cand ma stiu cu vecinul . Acum isi pune ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ma lupt de cand ma stiu cu vecinul . Acum isi pune acoperisul deasupra gardului meu ce sa fac?

de mic copil am avut probleme cu noii nostri vecini care si-au trantit ocasa cu etaj la mai putin de 2 mtri de gard si 6 metri de casa acum incep sa-si mai construiasca o casa si acoperisul e la nivelul gardului meu. Cum sa procedez? Dar in termen legal si cat mai scurt.
va multumesc mult.
Mergeti la Primarie - Serviciul Urbanism, explicati situatia de fapt si solicitati verificarea daca vecinul a respectat conditiile Autorizatiei de constructie. Daca nu, va fi amendat si obligat a intra in legalitate. Daca a edificat nelegal dar Primaria sta si doarme, va puteti adresa instantei cu o actiune pentru obligarea vecinului la demolarea constructiei sau partii din constructie construita nelegal.
Va recomand angajarea unui avocat. ;)
Chiar daca acoperisul este la nivelul gardului, daca picatura stresinii este directionata pe teritoriul sau ori pe strada, nu este in afara legii.
Art. 615 Cod civil. Tot proprietarul este dator a-si face streasina casei sale astfel încât apele din ploi sã se scurgã pe terenul sãu, sau pe ulite, iar nu pe locul vecinului sãu.