Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... diferenta dintre pensia anticipata si pensia ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

diferenta dintre pensia anticipata si pensia anticipata partiala

Care este diferenta dintre pensia anticipata si pensia anticipata partiala.
Potrivit dispoziţiilor Legii nr. 19/2000, privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, pot beneficia:
- de pensie anticipată - asiguraţii care au depăşit stagiul complet de cotizare cu cel puţin 10 ani, vârsta standard reducându-se cu cel mult 5 ani.
- de
pensie anticipată parţială - asiguraţii care au realizat stagiile complete de cotizare, precum şi cei care au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 10 ani, vârsta reducându-se cu cel mult 5 ani.

Dar, ceea ce cred că vă interesează pe dumneavoastră este modalitatea de calcul a celor două categorii de pensie.
Astfel, potrivit art.49, alin.3, din legea mai sus menţionată,
cuantumul pensiei anticipate se stabileşte în aceleaşi condiţii cu cel al pensiei pentru limită de vârstă.
În conformitate cu art. 50, alin.2,
cuantumul pensiei anticipate parţiale se stabileşte din cuantumul pensiei pentru limită de vârstă, prin diminuarea aceastuia în raport cu stagiul de cotizare realizat şi cu numărul de luni cu care s-a redus vârsta standard de pensionare conform tabelului nr. 2
florisiris, utilizator