Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Taxa radio-tv
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Taxa radio-tv

Incepand cu 1 ian 2010 impozitul forfetar a exclus regula impozitului pt. microintreprinderi..... atunci taxa radio tv la ce valori se plateste.... deci excluderea de la acesta taxa a microintreprinderilor nu se mai aplica pt. ca nu mai exista microintreprinderi?.... si atunci platim taxa radio tv la fel ca toate celelate intreprinderi, adica 50 lei lunar tv si 30 lunar radio?

Societatile comerciale NU datoreaza aceasta taxa daca nu beneficiaza in mod direct de servicii radio si TV si nu detin la sediu aparate de televiziune sau de radio, nici alte echipamente tehnice care sa permita accesarea serviciilor de radio sau televiziune.
Prin sentintele civile nr. 767/2008 (dosar 1428/33/2008) si nr. 733/2008 (dosar 1426/33/2008), Curtea de Apel Cluj a decis anularea art. 3, alin. 1 din HG nr. 977/2003 si ale art. 3, alin. 1 din HG nr. 978/2003, potrivit carora taxele radio, respectiv TV, se datoreaza de toate persoanele juridice romane, indiferent de faptul daca detin sau nu aparate de receptionare a informatiei radio si TV.
Avind si eu un asemenea caz..m-am lamurit:D
multumesc..super..~~
mai jos aveti un link catre un articol despre subiect, pentru detalii suplimentare, articol publicat tot pe acest site:
www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc! pentru aceasta informatie importanta.
Succes!