Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea rog raspuns urgent din partea specialistilor
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

rog raspuns urgent din partea specialistilor

... care sunt etapele de a propune o lege care sa contracareze LEGEA BOC... data prin asumarea raspunderii... am studiat si am vazut 100.000+5000 semnatari... doresc mai multe precizari...
apoi 300.000. semnaturi pt demiterea presedintelui Basescu...
... se poate ... macar prima chestiune... pt ca sunt bugetar, ... profesor.... si nu pot fi solidar cu toti acestia care au distrus tara si au furat-o...
... si poate cine stie...
mai multe vezi si:[ link extern ]
Legea Boc poate fi
contracarata
, doar
prin trecerea motiunii si inlaturarea guvernului.
O alta solutie ar fi declararea neconstitutionala a
prevederilor acesteia.
La ce va referiti dvs se numeste initiativa legislativa si
este reglementata de art. 74 din Constitutie.
Conform prevederilor art. 74, alin. 1 din Constitutie
intiativa legislativa apartine, dupa caz, Guvernului, deputatilor,
senatorilor sau a unui numar de cel putin 100.000 de cetateni
cu drept de vot.
Cetatenii care isi manifesta dreptul la initiativa legislativa trebuie sa provina
din cel putin un sfert din judetele tarii.
Initiativa legislativa a cetatenilor se exercita cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (1) si (2) sau, dupa caz, ale art. 150 din Constitutie, republicata, in conditiile prevazute de prezenta lege.
Initiativa legislativa a cetatenilor se exercita printr-o propunere legislativa intocmita in temeiul art. 74 din Constitutie, republicata, in domeniul legilor organice sau ordinare, iar in temeiul art. 150 din Constitutie, republicata, in domeniul legilor constitutionale.

Vedeti si Legea privind exercitarea initiativei legislative de catre cetateni, lege nr. 189/1999, republicata in 2004