Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile greva platite de sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile greva platite de sindicat

Buna ziua,
As dorii sa stiu daca exista undeva in legea sindicatelor stipulat faptul ca zilele de greva neplatite de unitate se platesc de sindicat !
Multumesc:sorry:
nu exista o asemenea prevedere. teoretic, din cotizatiile membrilor de sindicat, oprite la sursa si varsate in contul organizatiei sindicale, ar trebui sa se creeze/existe un fond din care, membrii de sindicat, cotizanti, sa primeasca o anumita suma pentru perioada grevei. dar..............:((