Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... informare scrisa la act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

informare scrisa la act aditional

Este obligatorie incheierea unei informari scrise ce trebuie adusa la cunostinta salariatului cu 15 zile inainte de incheierea unui act aditional la contractul de munca, cf. art 17 (4) din Codul muncii? Inspectorul de serviciu de la ITM mi-a spus ca se prezuma ca a fost informat salariatul odata cu semnarea actului aditional (cf. art.17, 1 din codul muncii). Multumesc!
putem retine si varianta afirmata de inspectorul de la ITM.
Obligaţia de informare a persoanei selectate în vederea angajării sau a salariatului se consideră îndeplinită de către angajator la momentul semnării contractului individual de muncă sau a actului adiţional, după caz.