Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... informare contract si act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

informare contract si act aditional

Este obligatorie intocmirea informarii inainte de semnarea contractului de munca si a actelor aditionale?Sau se considera indeplinita odata cu semnarea documentelor?
Da, este obligatorie informarea persoanei selectate in vederea angajarii.

Obligatia de informare a persoanei selectate in vederea angajarii sau a salariatului se considera indeplinita de catre angajator la momentul semnarii contractului individual de munca sau a actului aditional, dupa caz. (art.17 alin.2 C.mun.)
Prin urmare nu este nevoie sa mai intocmesc o informare scrisa, corect?
Daca v-a semna c.i.m., atunci obligatia de informare a persoanei selectate in vederea angajarii se considera indeplinita de catre angajator.
ok. multumesc