Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul muncii

Va rog sa-mi spuneti si mie daca mai pot beneficia acum de salariu mediu pe unitate ,mentionez ca au tecut un an si 4 luni si eu nu am depus nici o cerere (am aflat acum 2 zile de acest drept) pt a beneficia de acesti banii. Lucrez la spitalul Clinic din Timisoara si momentan sunt in concediul de crestere a copilului.
Termenul era de 6 luni pentru a inainta o cerere in acest sens, din pacate s-a prescris acest drept al dvs.
Prescrisa este actiunea in instanta .. se poate formula o astfel de cerere , dar in cazul unui refuz al angajatorului atunci actiunea dvs in instanta poate sa fie respinsa ca fiind prescrisa.
Cornel Vasile, Consilier juridic