avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale OBLIGATII CE REVIN DUPA SUSPENDAREA UNEI SOCIETATI ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

OBLIGATII CE REVIN DUPA SUSPENDAREA UNEI SOCIETATI COMERCIALE

ma adresez dvs.cu urmatoarea intrebare:
se implinesc in curand trei ani de la suspendarea societatii, ce trebuie sa fac mai departe;
se desfiinteaza firma automat?
trebuie sa o inregistrez din nou?
va rog sa ma ajutati.
multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: hellenburgous , utilizator 14:13, 26 Mai 2007
~ Conținut șters la cerere ~
Poate e tarziu acum dar intreb , ce vreti sa faceti cu firma dupa cei trei ani? sa o desfiintati sau sa o mentineti?
ce sa ma mentina dupa 3 ani??
daca in tot acest timp nu a depus bilanturile la finate si nici la Registru, atunci sigur se fa desfiinta.
am avut un caz in care timp de 3 ani desi actele au fost depuse regulat la Finante, din eroare,neglijenta nu au fost depuse bilanturile la registru, cu toate astea, firma s-a desfiinta.
ce sa ma mentina dupa 3 ani??
daca in tot acest timp nu a depus bilanturile la finate si nici la Registru, atunci sigur se fa desfiinta.
am avut un caz in care timp de 3 ani desi actele au fost depuse regulat la Finante, din eroare,neglijenta nu au fost depuse bilanturile la registru, cu toate astea, firma s-a desfiintat
Nu rezulta din intrebare ca nu si-ar fi depus actele necesare.Am un caz in care societatea din 1998 pana in prezent nu a depus nimic la registrul comertului , au fost actionati in judecata din oficiu , pentru dizolvare , si la termen au venit cu toate actele si s a anulat actiunea ca fiind nefondata. Deci , in Romania orice e posibil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate dupa radiere firma Marius175 Marius175 Buna ziua, Firma care am avut-o a fost radiata de la registrul comertului, am primit certificatul de radiere. Odata cu acest demers am luat de la finante ... (vezi toată discuția)
Dizolvare si radiere la cererea orc sovid sovid 1-Am infiintat o firma in 2005 , nu am avut niciodata activitate, am suspendat activitatea in ultimii 3 ani doar la finante(la registru nu )pana pe 31 martie ... (vezi toată discuția)
Scrisoare de avertizare mariusrizea mariusrizea Buna ziua. Va rog a ma ajuta cu o rezolvare in cazul mai jos precizat. In 11.2007 am infiintat un SRL care nici pana in prezent nu a avut activitate. ... (vezi toată discuția)