Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... proceduri speciale
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

proceduri speciale

Salut!
O mica nelamurire am despre procedurile speciale de solutionare a litigiilor comerciale.
Eu cunosc doar procedura arbitrajului, ca procedura speciala. Mai sunt si altele?
Va multumesc anticipat!
medierea - modalitate de solutionare a conflictelor pe cale amiabila
Legea nr. 192/2006 privind medierea si organizarea profesiei de mediator - pentru mai multe detalii
Stimate Domn,

Suntem de acord cu procedurile alternative amintite.
Nu este insa de neglijat si precedura concilierii prealabile, care, in baza art. 720 indice 1-Cod de Proc.Civila. este obligatorie in cazul unor litigii comerciale.
Astfel, o actiune in instanta va fi respinsa ca prematura, daca in prealabil nu s-a facut concilierea. Concilierea, fiind o intalnire directa intre parti, acestea putand fi asistate de avocati, poate deveni un mijloc viabil de solutionare a unor diferende.

Cu stima,
Echipa ADVOCATE.RO

multumesc tuturor pentru infirmatiile furnizate. Imi sunt necesare pentru a concepe un proiect de cercetare ca tema pentru un curs la master, dreptul afacerilor. Multumesc !!!
Din pacate in Romania, spre deosebire de vestul european, medierea in litigiile comerciale este infim folosita.
In vestul Europei, cca.45% din litigiile comerciale se solutioneaza in proceduri necontencioase.