Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carti de munca si ccm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carti de munca si ccm

va rog sa ma ajutati in problema cartilor de munca:la cit timp dupa angajare sunt obligat ca angajator sa fac carti de munca angajatilor?? si daca ma poate ajuta cineva cu editarea ccm in constructii?va multumesc anticipat.MONICA BACALU
Potrivit Decretului nr.92/1976, carnetul de munca se intocmeste in termen de cel mult 30 de zile de la incadrarea in munca.
În lipsa tipizatelor de carnete de muncă, pentru persoanele care şi-au încheiat activitatea se întocmeşte adeverinţa de vechime vizata de catre ITM pentru cei din sectorul privat.
In prezent, nu prea sunt tipizate de carnete de munca, iar legislatia prevede renuntarea la carnetele de munca incepand cu data de 01.01.2011.

Pentru CCM va puteti ghida de pe CCM la nivel de ramura contructii pe care il puteti gasi aici :
[ link extern ]
VA MULTUMESC. MAI AM O NELAMURIRE.DACA SUNTETI DRAGUT SA-MI SPUNETI DACA MA POT PREZENTA LA CONTROLUL ITM CU ACEST CCM SAU TREBUIE MODIFICAT???
daca nu sunt carnete de munca, angajatorul ve elibereaza adeverinta, care este perfect valabila
monicadaniela a scris:

VA MULTUMESC. MAI AM O NELAMURIRE.DACA SUNTETI DRAGUT SA-MI SPUNETI DACA MA POT PREZENTA LA CONTROLUL ITM CU ACEST CCM SAU TREBUIE MODIFICAT???

va puteti prezenta cu acest CCM ..insa trebuie totusi adaptat pentru societatea dvs.