Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii OUG 13/2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

OUG 13/2010

Contributiile sociale despre care este vorba in OUG 13/2010, se calculeaza pentru fiecare somer angajat.
La salariul tarifar de incadrare ,la venitul brut realizat, la salariul minim pe economie?
Multumesc.
Angajatorii care, in anul 2010, pe locurile de munca nou-create stabilesc, in conditiile legii, raporturi de munca cu persoane provenite din randul somerilor aflate in evidenta agentiilor pentru ocuparea fortei de munca cu minimum 3 luni anterioare datei stabilirii raporturilor de munca potrivit prezentei ordonante de urgenta si pe care le mentin in activitate pe o perioada de cel putin 12 luni beneficiaza, pe o perioada de 6 luni de la data incadrarii, de scutire de la plata contributiilor de asigurari sociale pentru aceste persoane.