Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale consignatie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

consignatie

buna ziua
vreau sa deschid o discutie despre magazinele tip CONSIGNATIE.
credeti ca perioada de CRIZA ar putea fi un motiv pentru dezvoltarea acestei afaceri?
propun un magazin tip consignatie in care clientul sa poata sa-si vanda aproape orice produs(limitat totusi la un anumit spatiu de depozitare).
daca se poate un sfat ptr aceasta afacere intr-un oras de aprox. 25.000 locuitori cu un spatiu comercial de 70 mp.
va multumesc.
In Timisoara exista "piata de vechituri" .Sunt doua piete .
Masa / zi / vanzator este 10 ron.Se vand lucruri noi si lucruri vechi ( de la ace de gamalie, birotica, chilotareala:D , masini de spalat, electronice, mobila...de toate). In incinta sunt si tarabe cu mancare gatita pe loc si bauturi racoritoare, slab alcolizate etc.
E si un prilej de plimbare.
ContSters109653, utilizator
Ideea n-ar fi rea dar… Cei care vor sa isi vanda obiectele pentru a castiga ceva bani ar trebui sa le vanda unora care au ceva mai multi bani… Altfel spus: degeaba cineva aduce obiectele la dv daca nu exista cumparatori – exista riscul sa iesiti in pierdere pt ca dv platiti utilitati, de exemplu, indiferent daca aveti sau nu profit.

In plus, cred ca va fi obligatorie plata unui contabil – daca dv nu va pricepeti – pt ca e usor diferita contabilitatea fatza de cea a unui magazin “obisnuit”.