avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... anuntare concedii medicale
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

anuntare concedii medicale

Conform noii legi a concediilor medicale acestea trebuie anuntate la casa de sanatate.
Exista un formular tip care trebuie completat sau care este metoda de anuntare a acestora?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Elena Savciuc , Consultant resurse umane 09:01, 18 Iunie 2010
Lista persoanelor angajate aflate in incapacitate temporara de munca pe care angajatorul trebuie sa o transmita casei de asigurari sociale de sanatate, in termen de 6 zile de la data la care a fost informat cu privire la aparitia starii de incapacitate temporara de munca, va avea forma unui tabel cu urmatoarele campuri:
• Numar de criteriu
• CNP
• Data intrarii in incapacitate temporara de munca
• Data iesirii din incapacitate temporara de munca
• Tipul concediului medical (initial sau in continuare)
• Numele medicului prescriptor
• Unitatea medicului prescriptor

Lista se inregistreaza la registratura casei de santate sau se poate transmite online.
CASMB, de exemplu, ofera angajatorilor inregistrati deja pentru raportarea online a declaratiilor lunare privind concediile medicale, posibilitatea de a transmite aceasta lista online, utilizand acelasi cont si parola.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depunerea situatiilor concediilor medicale adelanegrila adelanegrila Buna ziua, am si eu nevoie de ajutor. Potrivit modificarilor concediilor medicale , angajatorul are obligatia sa anunte la casa de sanatate in termen de 6 ... (vezi toată discuția)
Concediu maternitate anymaryh anymaryh buna ziua! va rog sa ma ajutati: la intrarea in concediu prenatal, se prezinta unitatii concediul medical (cod indemnizatie 08) , intrebarea : care este ... (vezi toată discuția)
Verificare prezenta concediu medical monicalirca monicalirca Lecturand stufoasa legislatie cu privire la acordarea concediilor medicale am o mare nedumerire si anume : CARE SUNT MEMBRI COMISIEI AMINTITI la pct.25 al ... (vezi toată discuția)