Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi banesti -reintegrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi banesti -reintegrare

Buna ziua,
In urma reintegrarii pe vechiul loc de munca un salariat a beneficiat de acordarea drepturilor banesti.
Dar in perioada concedierii -reintegrarii societatea a acordat si tichete de masa salariatilor societatii, mai mult anterior concedierii salariatul respectiv a beneficiat de acordarea acestor tichete de masa.]
Este indreptatit salariatul reintegrat sa solicite si sa primeasca contravaloarea tichetelor de masa de care a fost lipsit pe perioada concedierii anulata avand in vedere ca instanta a obligat societatea la acordarea drepturilor banesti de care a fost lipsit si a celorlalte drepturi?
Da dar sunt prevazute de CCM
Exista totusi o problema . in acceptiunea legiuitorului drepturile salariale si alte drepturi de care ar fi beneficiat au caracter de despagubire- ( de accea nu se acorda daune morale pentru nelegalitatea concedierii). In acelasi timp tichelete conform legii 142/1998 care este legea speciala prevd ca se acorda numai pentru luna in care se face distribuire conditinand modul de folosire etc... Sa zicem ca se pune in executare silita sentinta de reintegrare si plata drepturilor de care ar fi beneficiat , ececutarea vizand acordarea ticheletelor .... Angajatorul face contestatie la executare .......... Astfel, instanta se va confrunta cu cererea salariatului de a explicita dispozitivul cu privire la faptul: daca prin celelalte drepturi de care ar fi beneficiat se include tichetele de masa ...
Totusi cred ca in lumina legii 142/998 este interzis compensarea in bani a tichetelor de masa.

In concluzie este necesar un recurs in interesul legii sub aspectul mentionat.

Sau este necesar ca insasi prin contestatia laconcediere sa se solicita cu titlu de daune interese contravalorii tichetelor de masa de care a fost lipsit pe timpul concedierii nelegale .
Aceast ultim considerent cred ca este cel mai pertinent.