Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... mai pot iesi anticipat la pensie si cand?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

mai pot iesi anticipat la pensie si cand?

1986- serviciul militar obligat
1988 - 3 ani angajat civil gr.II
1991-5 ani angajat unitate militara M A C
1996- si pana in prezent angajat penitenciar conditii speciale
nascut 30.09.1967
in prezent apt limitat dar fara intrerupere serviciu
mai pot iesi anticipat dupa legea in vigoare?
dar dupa legea din ianuarie 2011?
~ Conținut șters la cerere ~
30.09.1967 data nasterii
Nu veti mai putea beneficia de pensie astfel cum este ea reglementata prin Legea nr. 293/2004 privind Statutul functionarilor publici cu statut special din Administratia Nationala a Penitenciarelor. Incepand cu data intrarii in vigoare a Legii privind stabilirea unor masuri in domeniul pensiilor, pensiile functionarilor publici cu statut special din administratia penitenciarelor vor deveni pensii in acceptiunea Legii nr. 19/2000.

Dvs. aveti acum 42 de ani si intrebati la ce varsta veti putea iesi la pensie din perspectiva unor acte normative care sunt in curs de modificare anul acesta. Reveniti, va rog, cu intrebarea dupa ce viitoarea lege a pensiilor va fi publicata in Monitorul Oficial.
mentionez ca sunt apt limitat si pot iesi daca am 10 ani in sistem si 20 vechime minima totala asta cred ca era intr-o lege