avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... mai pot iesi anticipat la pensie si cand?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

mai pot iesi anticipat la pensie si cand?

1986- serviciul militar obligat
1988 - 3 ani angajat civil gr.II
1991-5 ani angajat unitate militara M A C
1996- si pana in prezent angajat penitenciar conditii speciale
nascut 30.09.1967
in prezent apt limitat dar fara intrerupere serviciu
mai pot iesi anticipat dupa legea in vigoare?
dar dupa legea din ianuarie 2011?
Cel mai recent răspuns: ContSters49632 , utilizator 20:43, 21 Iunie 2010
~ Conținut șters la cerere ~
30.09.1967 data nasterii
Nu veti mai putea beneficia de pensie astfel cum este ea reglementata prin Legea nr. 293/2004 privind Statutul functionarilor publici cu statut special din Administratia Nationala a Penitenciarelor. Incepand cu data intrarii in vigoare a Legii privind stabilirea unor masuri in domeniul pensiilor, pensiile functionarilor publici cu statut special din administratia penitenciarelor vor deveni pensii in acceptiunea Legii nr. 19/2000.

Dvs. aveti acum 42 de ani si intrebati la ce varsta veti putea iesi la pensie din perspectiva unor acte normative care sunt in curs de modificare anul acesta. Reveniti, va rog, cu intrebarea dupa ce viitoarea lege a pensiilor va fi publicata in Monitorul Oficial.
mentionez ca sunt apt limitat si pot iesi daca am 10 ani in sistem si 20 vechime minima totala asta cred ca era intr-o lege

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata ptr. functionar public cu statut special ContSters49632 ContSters49632 barbat , in prezent sunt angajat la un penitenciar din 1996 din 1991 pana in 1996 am lucrat ca militar angajat la o unitate militara din 1988 pana in 1991 ... (vezi toată discuția)
Buna la toti! ContSters49632 ContSters49632 barbat , in prezent sunt angajat la un penitenciar din 1996 din 1991 pana in 1996 am lucrat ca militar angajat la o unitate militara din 1988 pana in 1991 ... (vezi toată discuția)
Se poate iesi la pensie anticipata partiala la 42 de ani? dorat dorat lucrez in mapn de 20 de ani si am 42 de ani si sunt dat apt limitat pentru serviciul militar de către comisiile de expertiză medico-militară.Pot iesi la ... (vezi toată discuția)