Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata ptr. functionar public cu statut ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata ptr. functionar public cu statut special

barbat ,
in prezent sunt angajat la un penitenciar din 1996
din 1991 pana in 1996 am lucrat ca militar angajat la o unitate militara
din 1988 pana in 1991 am lucrat civil ca strungar
din 1986 pana in 1988 am fost militar in termen
care ar fi solutia actuala sa ies cel mai repede la pensie indiferent cat ar fi ea (pensia)
am varsta de 42 ani
mentionez ca exista o reglementare la penitenciare ca daca ai 15 ani executati in conditii speciale si varsta de 45 ani poti iesi la pensie
dar vreau sa stiu in ce conditii as putea iesi la pensie la 42 de ani sau ceva apropiat
ce se intelege prin apt limitat si care sunt conditiile
va multumesc!
ContSters49632, utilizator
LEGE
privind pensiile de stat ale funcţionarilor publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare
Art.1 - (1) Dispoziţiile prezentei legi se aplică funcţionarilor publici cu statut special prevăzuţi de Legea nr. 293/2004 privind Statutul funcţionarilor publici din Administraţia Naţională a Penitenciarelor, denumiţi în continuare funcţionari publici.
Art.12 - (1) Au dreptul la pensie de serviciu pentru limită de vârstă funcţionarii publici în activitate care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au împlinit vârsta de 55 de ani;
b) au o vechime în serviciu de minim 30 de ani bărbaţii şi 25 de ani femeile, din care efectiv 15 ani bărbaţii şi 10 ani femeile ca funcţionar public în sistemul administraţiei penitenciare, militar sau funcţionar public cu statut special în sistemul de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională.
(2) Limita de vârstă în gradul profesional până la care funcţionarii publici pot fi menţinuţi în activitate este 55 de ani.
(3) Funcţionarii publici din sistemul administraţiei penitenciare nu pot fi menţinuţi în funcţie după împlinirea vârstei standard de pensionare prevăzute de lege.
(4) În mod excepţional, funcţionarii publici din sistemul administraţiei penitenciare pot fi menţinuţi în funcţie încă cel mult 2 ani peste limita de vârstă prevăzută la alin. (3), la cerere, dacă starea sănătăţii le permite şi cu aprobarea ministrului justiţiei, a directorului general al Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor sau, după caz, directorul unităţii subordonate”.

Art.13 - (1) Au dreptul la pensie de serviciu anticipată funcţionarii publici în activitate care îndeplinesc condiţiile de vechime în serviciu prevăzute la art.12 alin. (1) lit. b) şi se află în una dintre următoarele situaţii:
a) au împlinit vârsta de 50 de ani şi încetează raporturile de serviciu ca urmare a reorganizării unor unităţi şi a reducerii unor funcţii din statele de organizare, precum şi pentru alte motive sau nevoi ale instituţiei;
b) încetează raporturile de serviciu ca urmare a pierderii capacităţii de muncă, dovedită cu acte eliberate de comisia de expertiză medico-militară.
(2) Cuantumul pensiei de serviciu anticipate se calculează în aceleaşi condiţii cu pensia de serviciu pentru limita de vârstă şi vechime integrală.