avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 137 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acte necesare pentru divort?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acte necesare pentru divort?

Buna ziua,
Sunt casatorita de un an , si vreau sa divortez . Nu dispun de bugetul necesar pentru a platii un avocat asa ca am nevoie de ajutor deoarece nu stiu nici macar de unde sa incep. Unde trebuie sa ma duc prima oara, unde se platesc acele taxe, ce trebuie sa contina dosarul? Nu avem nimic de inpartit, nu avem copii si nici bunuri materiale. Stam in chirie dar nu avem contract de inchiriere el are o adresa in buletin si eu alta, se poate sa trimita citatia pentru el la adresa la care locuim (casa in care stam cu chirie)?
Va multumesc pentru raspunsurile date. Am vazut ca ma sfatuiti sa depunem cererea de divort de comun acord, dar sotul meu nu este de acord cu divortul . Imi puteti spune de unde iau aceasta cerere si ce se intampla daca sotul meu nu se prezinta la prima infatisare?
laura28 a scris:

Va multumesc pentru raspunsurile date. Am vazut ca ma sfatuiti sa depunem cererea de divort de comun acord, dar sotul meu nu este de acord cu divortul . Imi puteti spune de unde iau aceasta cerere si ce se intampla daca sotul meu nu se prezinta la prima infatisare?

Nu exista un formualr-tip pentru cererea de chemare in judecata (divort). Aceasta cerere poate fi intocmita de un avocat,in functie de datele concrete ale cazului dvs.
Nu este neaparat ca sotul dvs.sa se prezinte la proces,daca el este paratul.
Insa prezenta reclamantului (a dvs.in acest caz) este necesara,altfel actiunea va fi respinsa ca nesustinuta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce documente sunt necesare pentru a inainta actiunea de divort laurapetruta laurapetruta ce documente sunt necesare pentru a inainta actiunea de divort si unde trebuiesc depuse (vezi toată discuția)
Divort de comun acord laurainaveronica1983 laurainaveronica1983 As dori sa aflu detalii despre cum se procedeaza si ce acte sunt necesare in cazul nunui divort de comun acord. Mentionez ca eu am buletinul in sectorul 6, iar ... (vezi toată discuția)
Dosar divort doru anghel doru anghel vreau sa depun dosar pt divort zilele astea si vreau sa stiu daca taxa de timbru este tot 39 lei si timbrul juridic de 0.3 lei (divort simplu, fara partaj, ... (vezi toată discuția)