avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce documente sunt necesare pentru a inainta actiunea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce documente sunt necesare pentru a inainta actiunea de divort

ce documente sunt necesare pentru a inainta actiunea de divort si unde trebuiesc depuse
- certificat de casatorie in original
- certificate de nastere ale minorilor in copie ( daca sunt minori )
- cererea de chemare in judecata
- taxa timbru 39 lei sau 8 lei daca nu realizati venituri
- timbru judiciar 0,3 lei
- orice alte inscrisuri pe care le considerati necesare si utile cauzei
- la judecatoria din circumscriptia ultimului domiciliu comun, daca macar una dintre parti mai locuieste acolo
certificatul de casatorie in original sau copie legalizata
actiunea de divort
dovada privind achitarea taxei de timbru de 39 de lei
timbru judiciar de 0,3 lei
certificate de nastere ale copiilor minori din casatorie
alte dovezi privind dovedirea culpei exclusive a unuia dintre soti sau a culpei comune
Alaturi de cererea de divort, depuneti certificatul de casatorie in original si daca este cazul, copii dupa certificatele de nastere ale copiilor minori, taxa de timru de 39 lei, timbru judiciar de 0,15lei.
Toate se depun la judecatoria in circumscriptia caruia a fost ultimul domiciliu comun al sotilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort ivanov teodora ivanov teodora As avea o mare rugaminte daca imi poate spune cineva pentru a inainta divort cand unul din parteneri nu este deacord imi trebuie neaparat avocat atunci cand ... (vezi toată discuția)
Acte necesare pentru divort? laura28 laura28 Buna ziua, Sunt casatorita de un an , si vreau sa divortez . Nu dispun de bugetul necesar pentru a platii un avocat asa ca am nevoie de ajutor deoarece nu ... (vezi toată discuția)
Cum divortez daca nu am bani? cosminprivat cosminprivat vreau sa divortez....... acum nu am servici ..nici un venit.,.avem un copil inpreuna, nu am nici certificatul de casatorie si nici un act pt ca sunt la sotie ... (vezi toată discuția)