Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva garantie buna executie
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva garantie buna executie

stiu ca garantia de buna executie nu are tva dar eu am urmat.situatie.am facturat valoarea lucrarii cu tva.am specificat in josul facturii ca suma reprezentand garantie de buna executie (5 % din val.fara tva) sa se vireze in ct.garantie iar restul in ct.curent.pot oare sa inregistrez in tva neexigibil tva-ul aferent garantiei si sa-l prind in jurnal ca exigibil atunci cand incasez garantia? va multumesc anticipat pt.ajutor.
tva-ul cred că se aplica la suma ramasă după scăderea garanţiei. Numai un specialist în tva vă poate lămuri cu certitudine ca să nu greşiţi.
va multumesc oricum si mai astept si alte raspunsuri.