avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... registrul inventar
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

registrul inventar

Buna ziua,
Cu ce trebuie completat registrul inventar (sunt titularul unei intrepr.indiv.)?
Cel mai recent răspuns: Conta Orasanu , Consultant fiscal 17:56, 23 Iunie 2010
Am laptop dat de clientul meu, care este specificat pe o lista de dotari semnata de el.
Si pentru cauciucurie trebuie factura emisa pe PFA? Asta inseamna ca si asigurarile RCA, CASCO trebuie facute pe PFA?
Multumesc.
FlorinS a scris:

Si pentru cauciucurie trebuie factura emisa pe PFA? Asta inseamna ca si asigurarile RCA, CASCO trebuie facute pe PFA?
Multumesc.


Buna ziua,

Autoturismul a fost achizitionat pe PFA sau pe numele dvs ca si persoana fizica?
cristian_conea a scris:

Am laptop dat de clientul meu, care este specificat pe o lista de dotari semnata de el.


Buna ziua,

Daca faceti un contract de comodat pt laptop (intre dvs si client) puteti considera memoria stik obiect de inventar, respectiv va fi si o cheltuiala deductibila pt dvs.
Buna ziua.
Autoturismul a fost achizitionat pe persoana fizica si exista contract de comodat intre persoana fizica si PFA.
Va multumesc,
Florin

Alte discuții în legătură

Lamuriri legate de registrul inventar ghita3001 ghita3001 Buna ziua, Detin un PFA si ca obiect principal de activitate am comertul online. Nu inteleg ce anume trebuie sa trec in registrul inventar, deoarece nu am ... (vezi toată discuția)
Completare in registrul inventar si in fisa mijlocului fix LuceNera LuceNera Buna ziua. Mi-am infiintat de curand o PFA platitoare de TVA cu codul CAEN 4791 pentru un magazin online cu produse pentru animale (petshop). Pe scurt ... (vezi toată discuția)
Asociatie familiala LIUTA LIUTA Buna seara! imi poate spune cineva o asociatie familiala avand ca obiect comert cu imbracaminte cum completeaza Registrul inventar? in afara de Reg.jurnal mai ... (vezi toată discuția)