Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... vinovat e agentul de vanzari???
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

vinovat e agentul de vanzari???

in cazul in care unul din agentii de vanzari ai societatii a livrat marfa catre o alta societate care in acest moment nu mai vrea sa plateasca, pot recupera debitul de la agentul de vanzari?? daca da, in ce conditii?temei legal....?? va rog...
multumesc.
Daca el si-a indeplinit atributiunile din fisa postului, (ex: a livrat marfa in conditiile stabilite printr-un contract de v-c-de regula-) nu sunteti indreptatiti sa-l trageti la raspundere .El este angajat, banuiesc, pt a face vanzari nu pt a garanta bonitatea clientilor.:))
Daca totusi considerati ca a incalcat prevederi din fisa postului, regulament intern etc, aveti 2 posibilitati:..ori ii faceti decizie de diminuare salariu, dar nu mai mult de 10% pe 3 luni( cu cercetare prealabila si tot tacamul) ori il dati in judecata pt imputarea intregii sume.
Parerea mea: nu cred ca aveti sanse de castig contra lui, deoarece poate dovedi f usor ca si-a facut doar jobul lui.
~ Conținut șters la cerere ~