Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... reducerea drepturilor banesti se aplica si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

reducerea drepturilor banesti se aplica si beneficiarilor de drepturi reparatorii cu caracter necontributiv?

Cf. "Legii nr. 8/2006 privind instituirea indemnizatiei pentru pensionarii sistemului public de pensii, membrii ai uniunilor de creatori legal constituite si recunoscute ca persoane juridice de utilitate publica" (incadrata in categoria drepturilor cu caracter necontributiv), beneficiez de o astfel de indemnizatie. Intra sub incidenta OUG de reducere a salariilor, pensiilor si altor drepturi sociale?
Cu multumiri anticipate,
Arh. Liliana Elza PETRISOR
Se va reduce si cuantumul acestor indemnizatii, dar nu pentru ca fac obiectul proiectului de lege privind stabilirea unor masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar.

Potrivit art. 1, alin. (2) din Legea nr. 8/2006, cuantumul indemnizatiei reprezinta echivalentul a 50% din pensia cuvenita titularului sau, dupa caz, aflata in plata la data solicitarii. Diminuandu-se valoarea punctului de pensie, se diminueaza pensia, deci si indemnizatia.

De altfel, art. 1, alin. 2 ind. 1 din Legea nr. 8/2006 prevede urmatoarele:
Cuantumul indemnizaţiei se modifică ori de câte ori se modifică pensia titularului, ca urmare a modificării valorii punctului de pensie.