Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Taxa de radiodifuziune pt. persoane juridice
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Taxa de radiodifuziune pt. persoane juridice

Am primit astazi un telefon la firma de la o doamna care cica suna din partea Serviciului de Radiodifuziune si imi zice ca societatea noastra are de platit taxa radio-TV in valoare de 360 lei, noi neavand contract cu Renel. Imi puteti spune daca chiar suntem obligati la plata acestei taxe?
Vad ca mi s-a dat un text de lege (pe care il citisem deja) din care reiese ca ar tb sa platesc . Am mai citit articole pe aceasta tema si am inteles ca exista o hotarare a unei Curti de Apel prin care s-a anulat acest articol de lege . Asta era raspunsul pe care il asteptam . Multumesc .
m-am confruntat cu aceeasi problema, firma mea fiind intreprindere micro pana in 2004. Am fost actionati in instanta in 2009 pentru neplata facturii care acoperea o perioada din 2004-2006. si am fost obligati la plata taxei doar pt perioada cat societatea a fost platitoare de imp pe micro, adica vreo 60 lei +penalitati, dintr-un total de 445 lei