avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiuni
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiuni

Buna ziua! Ma numesc Ioana Matache si de 2 saptamani a decedat bunica mea,proprietara unui apartament cu 3 camere. Mentionez ca bunica mea a avut 2 copii,mama mea,decedata si ea ,si unchiul meu care locuieste cu familia impreuna in apartamentul bunicii.Eu mai am inca 2 surori.Urmeaza sa deschidem succesiunea dar unchiul nostru,cel care locuieste acolo nu doreste sa ne dea partea.As dori sa stiu daca el ar putea face in asa fel ca noi sa nu primim nimic si sa i ramana lui acel apartament....Noi nu dorim sa renuntam la partea noastra!Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ioana Matache , utilizator 19:48, 23 Iunie 2010
Dv. si surorile urmeaza sa primiti jumatate din masa succesorala. Daca sora dv. vrea sa renunte la cota ei trebuie sa accepte intai mostenirea iar partea ei sa va revina dv in momentul in care se concepe certificatul de mostenitor(daca mostenirea se dezbate la notar) . Daca renunta la mostenire partea ei se va imparti si la unchiul dv.
In sase luni trebuie sa acceptati mostenirea .
Ultima modificare: Miercuri, 23 Iunie 2010
Carmen Chitu, Avocat
sora renunta si atat.
in acest caz, mostenirea se imparte pe tulpini.
1/2 unchiul
1/2 mama dvs decedata.
dvs, prin reprezentarea mamei dvs decedate veti culege cota parte ce s-ar fi cuvenit ei.
intre dvs+ sora/surori impartirea se face pe capete.
Va multumesc mult tuturor!!O zi buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune unchi fara copii. de ce nu i-a revenit unchiului nimic din cota parte la care au renuntat cele 2 surori ale matusi? Epuree Epuree Succesiune unchi fara copii. Nu am inteles clar ce a spus unchiul, dar cam presupun ca asa a fost: matusa mea a murit si nu au lasat testament sau alt act, ... (vezi toată discuția)
Buna ziua se dau urmatoarele: bunicii paterni decedați de câțiva ... andi_erika andi_erika Buna ziua Se dau urmatoarele: bunicii pareri decedați de câțiva ani. Fara a se face sucesiune dupa decesul lor.Tata a locuit în casa părintească in ... (vezi toată discuția)
Succesiune olympya olympya Buna ziua! Problema mea este urmatoarea: tata si mama detin un imobil pe numele la amandoi.Tatal meu a decedat anul acesta,iar sora mea vrea sa dezbatem ... (vezi toată discuția)