Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Probleme cu angajatii in platirea ratelor la banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Probleme cu angajatii in platirea ratelor la banca

Buna ziua,
lucrez intr-o institutie publica si am si eu nevoie de ajutorul d-voastra.
Avem un angajat care nu si-a mai platit creditul la banca si a sosit pe adresa institutiei o Comunicare Poprire emisa de CORPUL EXECUTORILOR BANCARI prin care ne solicita noua ca institutie sa infiintam poprirea asupra ” tuturor disponibilitatilor ” pe care debitorul urmeaza sa le primeasca de la noi( salariu) acum intrebarile mele sunt:
1.acest CORP AL EXECUTORILOR BANCARI are calitatea de a dispune asupra institutiei noatre privind poprirea pe salariu( adica nu se mai merge in instanta? sa primim o hotarire judecatoreasca???)
2. ce procent maxim se aplica pentru poprire din salariul angajatului???

multumesc frumos
o treime din salariu.. trebuie hotarare judecatoreasca