Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... taxa de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

taxa de divort

Multumesc pentru raspuns! Taxa de divort este aceeasi indiferent de venit? Certificatele de casatorie se de nastere nu se legalizeaza sau autentifica?
taxa e aceeasi, certificat de casatorie aveti doar unul, care se depune in original ( de regula), copiile nu trebuiesc legalizate, doar xerox
Taxa de timbru pt cererile de divort intemeiate pe acordul partilor sau pe vinovatia sotului parat este de 39 de lei si timbru judiciar de 0,3 lei. Certificate de casatorie fiind emise de o autoritate au valoare de acte autentice, nu se legalizeaza decat copiile.
Taxa de timbru e de 39 de lei si timbru de 0,3 lei.
Daca aveti venitul sub minimul pe economie sau daca
divortul este intemteiat pe motive de boala taxa este de 8 lei.
Daniel Coman, Avocat