Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vacanta judecatorilor???
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vacanta judecatorilor???

buna ziua! as dori sa stiu in ce perioada iau judecatorii vacanta in cazul in care doresc sa deschid un proces, o pot face sau deja au luat vacanta?
ART. 115
Pentru toate instantele judecatoresti, vacanta judecatoreasca anuala este de 2 luni si are loc in perioada 1 iulie-31 august a fiecarui an calendaristic.

ART. 117
In perioada vacantei judecatoresti, activitatea de judecata a instantelor va continua:
- in materie penala, pentru cauzele cu arestati;
- in alte materii, pentru cauzele privind obligatiile de intretinere de orice fel, asigurarea dovezilor, cererile de ordonanta presedintiala, precum si in alte cauze considerate urgente, potrivit legii, sau apreciate ca atare de catre instanta.

Multumesc
Cu placere :)
Pai puteti introduce si acum actiunea, cine nu va lasa... ca nu inchid aia tot si pleaca... Doar ca o sa va dea termen in toamna, atata tot. Si oricum, daca asteptati pana in septembrie, primiti termen in octombrie-noiembrie...
Eu am primit din mai termen in septembrie, in iunie am primit in octombrie deja.