Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Medicina legala
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Medicina legala

Cum se poate contesta un raport medico-legal, avand in vedere faptul ca medicul legist desi avea in fata toate actele medicale, in care se preciza perioada de 8 saptamani de ingrijiri medicale la spital, nu a tinut cont de aceasta perioada si a acordat doar 14 zile de ingrijiri medicale si de vindecare.Mentionez ca fost vorba de o agresiune prin lovire cu un corp dur, in urma careia am ramas fara un dinte.Multumesc.
Numarul de zile de ingrijiri medicale acordate de catre medicul legist poate fi diferit (mai mare, egal sau mai mic) fata de numarul de zile de internare sau de concediu medical (care este pentru locul de munca). Medicul legist acorda zilele de ingrijiri medico-legale raportat la leziunile pe care le constata pe corpul celui examinat si la documentele medicale pe care acesta le prezinta (bilete de iesire/scrisori medicale, radiografii etc.). Aceste zile se acorda dupa un barem medico-legal in care sunt prevazute intervale cu zile de ingrijiri medicale pentru fiecare leziune in parte. Asadar medicul legist va trebui sa respecte acest barem si sa acorde zilele de ingrijiri raportat la leziunile constatate, la diagnosticele clinice, la investigatii efectuate, la eventuale complicatii aparute. Deci nu va mirati daca perioada de internare sau de concediu medical acordat de medicul care va trateaza este diferita fata de zilele din certificatul medico-legal. Certificatul de concediu medical se utilizeaza la serviciu pe cand cel medico-legal se utilizeaza in justitie.
Oricum, este foarte putin probabil ca pentru pierderea posttraumatica a unui dinte sa fie necesare 8 saptamani de ingrijiri medicale. Probabil ca este vorba si de alta afectiune asociata, fara legatura cu traumatismul suferit, sau de certificate de concediu medical primite in conditii ce ridica anumite suspiciuni referitor la leziunea pe care o mentionati si la cele 8 saptamani acordate pentru aceasta.
puteti cere efectuarea unei expertize medico-legale
Orice certificat medico-legal emis de un medic legist ,poate fi contestat la Comisia Nationala de Avizare din cadrul INML Prof.Dr.Mina Minovici.
Radu Gabrian, Mediator
Pana la Comisia superioara de la INML exista Comisia de avizare si control a actelor medico-legala la IML la care este arondat Serviciul medico-legal care a eliberat actul medico-legal initial. trebuie respectata aceasta ierarhie!