avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 475 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Bilet la ordin avalizat
Discuție deschisă în Executare silită

Bilet la ordin avalizat

Buna ziua,
In urma cu doi ani de zile am cumparat un teren la semnarea contractului de credit cu banca mi s-a solicitat si un bilet la ordin avalizat, pe care bineinteles l-am semnat, dupa un timp nu am mai putut plati ratele. Ce se poate intampla daca nu reusesc sa platesc terenul? Mentionez ca am doar un apartament care este ipotecat la o alta banca. Pot pierde apartamentul?
Cel mai recent răspuns: ContSters4405 , utilizator 21:54, 25 Iunie 2010
Avalizarea este pe bunurile proprii.
Adica mobila, TV, masina de spalat? Se poate intinde si pe avere viitoare?
In prezent, atat contractele de credit cat si biletele la ordin sunt titluri executorii, cu mentiunea ca biletul la ordin trebuie investit cu formula executorie, pentru a putea fi pus in executare. Presupun ca terenul pe care l-ati cumparat cu credit bancar e ipotecat in fav. bancii. N-ati pomenit nimic de teren, ca l-ati pierde. Terenul a fost cumparat inteleg, cu credit bancar, pentru care, pe langa contract, ati semnat si un BO. Spuneti ca nu aveti decat un ap., dar terenul al cui e?
Daca terenul e ipotecat si banca nu-si acopera creditul prin vanzarea lui, se va proceda si la valorificarea altor bunuri imobile din patrimoniul dvs., inclusiv venituri si bunuri mobile. Chiar daca banca are ipoteca sau nu, poate urmari un imobil, insa din pretul obtinut, intotdeauna se va indestula cu precadere creditorul ipotecar. Asta e diferenta. Spre ex. : daca datorati unei pers. fizice o suma, printr-un contract de imprumut, acea persoana poate sa ceara, pe calea executarii silite urmarirea imobilului dvs., chiar daca e ipotecat in fav. unei banci, insa daca creditul ipotecar e mai mare/ egal cu pretul cu care se vinde imobilul, persoana fizica nu mai recupereaza suma. Dar poate continua urmarirea silita pe alte bunuri/ venituri. Recuperarea sumelor datorate bancii se face pe calea executarii silite prin executorul bancar. Veti fi citat, somat, instiintat cu privire la dosarul de executare.
Revenind la apartament, se pot urmari toate bunurile debitorului, pana la recuperarea integrala a debitului. Ca regula, daca se urmareste un imobil ipotecat, de catre un creditor chirografar, pretul obtinut la licitatie publica va fi distribuit, cu respectarea ordinii de preferinta stabilita de Codul de Proc. Civila, art. 563, astfel: cheltuieli executare/judecata efectuate in dosar, creanta garantata prin ipoteca, alte creante.
Debitorul raspunde de indeplinirea obligatiilor asumate in cadrul unui raport juridic civil cu toate bunurile mobile si imobile prezente si viitoare, intregul sau patrimoniu servind pentru garantarea comuna si proportionala a tuturor creditorilor sai chirografari. Art. 1718 C.civil consacra dreptul de gaj general al creditorilor chirografari sau obisnuiti. Potrivit textului citat “oricine este tinut de a îndeplini îndatoririle sale cu toate bunurile sale mobile si imobile, prezente si viitoare”.
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Iunie 2010
ContSters4405, utilizator
Debitorul raspunde de indeplinirea obligatiilor asumate in cadrul unui raport juridic civil cu toate bunurile mobile si imobile prezente si viitoare, intregul sau patrimoniu servind pentru garantarea comuna si proportionala a tuturor creditorilor sai chirografari. Art. 1718 C.civil consacra dreptul de gaj general al creditorilor chirografari sau obisnuiti. Potrivit textului citat “oricine este tinut de a îndeplini îndatoririle sale cu toate bunurile sale mobile si imobile, prezente si viitoare”.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita lumifatu lumifatu spuneti-mi va rog daca este posibil in cazul contractarii unui credit in al carui contract nu s-a garantat cu casa, executarea silita se poate face atat pe ... (vezi toată discuția)
Executarea unei sentinte judecatoresti straine in romania NATHAN HATIEGAN NATHAN HATIEGAN Buna ziua. Va solicit o clarificare in legatura cu un subiect care intereseaza in acest moment cel putin 100 000 de Romani aflati in Spania. Toti acestia au ... (vezi toată discuția)
Urgent, imposibilitate de plata - credit garantat cu teren adria_x adria_x Buna ziua, In 2008 am facut un credit ipotecar la BCR, de doua luni de zile nu am mai putut plati rata. In acest timp, am incercat sa obtin o restructurare ... (vezi toată discuția)