Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... forta majora
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

forta majora

Vreau sa stiu continutul art .10.82 si art. 10.32 din codul civil
art.1032 C.civ.:

Daca amindoua lucrurile au pierit, fara greseala debitorului, obligatia este stinsa.

Art. 1082

Debitorul este osindit, de se cuvine, la plata de daune-interese sau pentru neexecutarea obligatiei, sau pentru intirzierea executarii, cu toate ca nu este rea-credinta din partea-i, afara numai daca nu va justifica ca neexecutarea provine din cauza straina, care nu-i poate fi imputata.
multumesc=D>