Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... promisiune de vanzare scadenta la acordarea creditului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

promisiune de vanzare scadenta la acordarea creditului

Buna ziua, am specificat deja din titlu problema mea, o sa o detaliez acum: am facut un antecontract de vanzare - cumparare pentru un apartament ce este ipotecat la banca cu specificatia ca cumparatorul va plati ratele pana la obtinerea creditului cu care va cumpara apartamentul si are drept de folosire a apartamentului de la data semnarii anteconractului.
Asta se intampla in august anul trecut, dar in ultima vreme nu imi mai raspunde la telefoane si desi a platit ratele la banca evita contactul si intrebarile.Cat ar trebui sa mai astept sa i se acorde credit pentru cumpararea apartamentului???M-am uitat pe net la art.1298 cod civil, ce inseamna mai exact cererea executarii?
multumesc pentru raspuns
Ar fi trebuit sa stabiliti un termen maxim pentru perfectarea vanzarii. Incercati o notificare prin executor judecatoresc prin care stabiliti un termen maxim pentru plata pretului si perfectarea actului de vanzare cumparare. Poate nu mai indeplineste conditiile si nu i se mai acorda creditul.
Care este riscul daca mai astept si mai sper sa se perfecteze actele?el a facut deja ceva imbunatatiri in apartament si nu am de unde sa ii restitui banii pentru ele