Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... post paznic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

post paznic

pentru angajarea in functia de paznic atat timp de noapte cat si zi ce trebuie facut? anuntata politia ? exista cerinte deosebite ptr asta
Exista mai multe tipuri de paza si cerinte specifice pt fiecare care trebuiesc indeplinite daca paza este asigurata cu caracter permannent ;
Poate fi asigurata paza cu caracter temporar si atunci e mai simplu.
Popescu Lorena a scris:

pentru angajarea in functia de paznic atat timp de noapte cat si zi ce trebuie facut? anuntata politia ? exista cerinte deosebite ptr asta

Nivelul de studii pentru paznici : studii generale
Trebuie ţinut cont, însă, că există o lege specială - Legea 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor - care la "Formele de pază" vorbeşte despre paza proprie (în special, articolele 11-13) realizată cu "paznici, portari, controlori de acces sau alte persoane stabilite de conducerea unitatii, din persoanele desemnate sa asigure instruirea, controlul si coordonarea activitatii de paza. Se asimileaza personalului de paza si persoanele care cumuleaza atributiile de paza cu alte atributii de serviciu" (articolul 13), toţi aceştia fiind "personal calificat, angajat al unitatii beneficiare, conform legii" (articolul 12).

Condiţiile de selecţie şi angajare a personalului de pază sunt stabilite de aceeaşi lege, la articolul 37 şi următoarele. Specific românesc este subtila diferenţă de definire, în textul aceleiaşi legi: "Personalul cu atributii de paza se compune din: agenti de paza, portari, controlori de acces, supraveghetori, insotitori de valori sau alte persoane stabilite de conducerea unitatii ori desemnate sa asigure instruirea, controlul si coordonarea activitatii de paza." (articolul 38). Aici nu apar menţionaţi paznicii...
este paznic pe santier la o constructie efectuata de firma
Conform Legii333/2003 cu modificarile si completarile ulterioare, societatea poate adopta dispozitiv de paza proprie sau specializata, fac referire la firmele de paza licentiate. Din cate am inteles dumneavoastra doriti sa angajati personal paza, cu paza proprie. Aveti obligatia de a intocmi un plan de paza si de a-i comunica viitorului salariat ca este necesara calificarea in acest domeniu (exista scoli), dar pentru inceput este recomandat de a-i cere cazierul ( obligatoriu de prezentat tinand cont de specificul activitatii). Cel mai bine pentru dvs. este sa luati legatura cu sectia de politie de pe raza carei zone apartineti ( sisteme paza) si va indruma dansii, eventual le cereti si modelul planului de paza, sunt foarte cooperanti.