Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat cu handicap grad II.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat cu handicap grad II.

Angajat cu CIM, cu 8 ore platite, 6 ore de munca prestate si scutit de impozit. Pot presta cu Pfa tot in firma ca portar ore suplimentare ? Multumesc.
Andante, utilizator
Daca sunteti PFA puteti incheia un contract de prestari servici , dar nu ca si portar.

Legea 333/2003
Art. 11.
Paza proprie se organizeaza in raport cu natura obiectivelor, a bunurilor si valorilor ce urmeaza a fi pazite, cu amplasarea, intinderea si vulnerabilitatea pe care le prezinta unele unitati si locuri din incinta acestora, cu numarul de schimburi in care se desfasoara activitatea, punctele de acces si cu alte criterii specifice.

Art. 12. 1
(1) Paza proprie se realizeaza cu personal calificat, angajat al unitatii beneficiare, conform legii.

Art. 13. 2
(1) Personalul de paza proprie se compune din paznici, portari, controlori de acces sau alte persoane stabilite de conducerea unitatii, din persoanele desemnate sa asigure instruirea, controlul si coordonarea activitatii de paza. Se asimileaza personalului de paza si persoanele care cumuleaza atributiile de paza cu alte atributii de serviciu.
.....

Art. 37.
(1) Angajarea personalului cu atributii de paza sau garda de corp se face pe baza atestatului eliberat in conditiile prevazute la art. 38 si a certificatului de cazier judiciar.

(2) 1 Conducatorii unitatilor prevazute la art. 2 alin. (1), care detin secrete de stat sau care desfasoara activitati de interes strategic, sunt obligati sa solicite si avizul Serviciului Roman de Informatii, pentru personalul angajat in vederea executarii serviciului de paza.

(3) Conducatorii unitatilor prevazute la art. 2 alin. (1) pot angaja pe durata determinata persoanele care indeplinesc conditiile prevazute la art. 36 lit. a) -c), dar nu mai mult de 3 luni si doar la prima angajare, cu scopul de a asigura perioada necesara pentru finalizarea procedurilor de angajare si de obtinere a atestatului profesional.