Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DIPLOMA DE LICENTA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DIPLOMA DE LICENTA

In anul 2006 m-am inscris la Facultatea de Management Turistic si Comercial din cadrul Universitatii Dimitrie Cantemir pentru a-mi completa studiile si sa pot promova in functia de ECONOMIST. In pagina de prezentare a facultatii scrie: " Absolventii acestei facultati - de profesie economisti - isi vor putea desfasura activitatea in:
I. Domeniul serviciilor:
• Turism intern si international
• Comert intern si international
• Banci
• Societati de asigurari si reasigurari
• Administratia publica
• Invatamant preuniversitar si universitar
• Cercetare stiintifica
II. Societati comerciale de productie, in cadrul departamentelor de Marketing, Desfacere si Managementul Calitatii. Acum, cand am intrat in posesia diplomei de licenta si a suplimentului la diploma nu scrie nicaieri ca sunt de profesie ECONOMIST. Pe diploma de licenta scrie ca sunt absolventa a Universitatii , titlul de LICENTIAT IN STIINTE ECONOMICE in domeniul ADMINISTRAREA AFACERILOR , programul de studii/specializarea Economia Comertului, Turismului si Serviciilor. Intrebarea mea este : aceasta diploma ma ajuta sa ocup functia de economist?
Facultatea de Management Turistic si Comercial - Constanta , Bucuresti , Sibiu, Timisoara - in fiecare an scoate promotii , si majoritatea studentilor spera sa poata gasi un loc de munca ca si economisti.Nu viitorii studenti sunt de vina ,ei se orienteaza si cred ceea ce scrie in prezentarea Facultatii "absolventii acestei facultati de profesie economisti". De aceea am optat pentru aceasta facultate.Atunci este o problema ! Cum se poate rezolva ?Nu mi se pare normal sa se dea sperante la inceput , ca mai apoi sa apara dezamagirea!
Sunt multi studenti (contabili) trecuti de 35 ,40 de ani poate si mai bine care s-au inscris si au terminat cu brio si acum sunt dezamagiti!(fosti colegi).
relyrely2010 a scris:

Facultatea de Management Turistic si Comercial - Constanta , Bucuresti , Sibiu, Timisoara - in fiecare an scoate promotii , si majoritatea studentilor spera sa poata gasi un loc de munca ca si economisti.Nu viitorii studenti sunt de vina ,ei se orienteaza si cred ceea ce scrie in prezentarea Facultatii "absolventii acestei facultati de profesie economisti". De aceea am optat pentru aceasta facultate.Atunci este o problema ! Cum se poate rezolva ?Nu mi se pare normal sa se dea sperante la inceput , ca mai apoi sa apara dezamagirea!
Sunt multi studenti (contabili) trecuti de 35 ,40 de ani poate si mai bine care s-au inscris si au terminat cu brio si acum sunt dezamagiti!(fosti colegi).

Cunosc persoane care cu o astfel de diploma sunt angajati ca si economisti in management, economisti in comert si marketing ... :)
relyrely2010 a scris:

In anul 2006 m-am inscris la Facultatea de Management Turistic si Comercial din cadrul Universitatii Dimitrie Cantemir pentru a-mi completa studiile si sa pot promova in functia de ECONOMIST. In pagina de prezentare a facultatii scrie: " Absolventii acestei facultati - de profesie economisti - isi vor putea desfasura activitatea in:
I. Domeniul serviciilor:
• Turism intern si international
• Comert intern si international
• Banci
• Societati de asigurari si reasigurari
• Administratia publica
• Invatamant preuniversitar si universitar
• Cercetare stiintifica
II. Societati comerciale de productie, in cadrul departamentelor de Marketing, Desfacere si Managementul Calitatii. Acum, cand am intrat in posesia diplomei de licenta si a suplimentului la diploma nu scrie nicaieri ca sunt de profesie ECONOMIST. Pe diploma de licenta scrie ca sunt absolventa a Universitatii , titlul de LICENTIAT IN STIINTE ECONOMICE in domeniul ADMINISTRAREA AFACERILOR , programul de studii/specializarea Economia Comertului, Turismului si Serviciilor. Intrebarea mea este : aceasta diploma ma ajuta sa ocup functia de economist?

Am scris la Ministerul Muncii si al Invatamantului..Abia astept raspunsurile! Va voi tine la curent!
Orice absolvent in cadrul unei facultati de economie, indiferent ca are specializarea finante banci, management, marketing, statistica, contabilitate.... pe diploma ii este scris "Licentiat in economie" si este apoi trecuta specializarea. Ceeace mi se pare perfect normal. cel putin 50% din materii sunt aceleasi indiferent de specializare.
Am ramas datoare cu un raspuns.Acesta este :"Referitor la promovarea dumneavoastra in functia de economist, mentionam faptul ca aspectele legate de angajare, promovare sunt strict de competenta angajatorului, cu respectarea legislatiei in vigoare."
" Referitor la faptul ca nu se mentioneaza pe actele de studii profesia de economist, va facem cunoscut faptul ca titlurile conferite absolventilor studiilor universitare de licenta sunt prevazute de H.G. nr.890/2008 privind denumirile calificarilor si titlurile conferite absolventilor invatamantului universitar de licenta inmatriculati in anul I de studii in anii universitari 2005 - 2006, 2006 - 2007, 2007-2008, iar modelul acestor acte de studii este reglementat de OMECT nr.5289/2008 privind diploma de licenta si suplimentul la diploma"
Cam asta este! Acum fiecare isi face socotelile, si ia decizia care crede ca ii este favorabila.Succes!