Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce parere aveti?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce parere aveti?

la concediere pentru desfiintarea postului, daca in preaviz imi gasesc un alt de loc de munca si cer incetarea contractului cu acordul partilor, angajatorul imi va plati numai 4 ore cit am lucrat pe o anume perioada din preaviz?

Ar fi in dezavantajul dvs. sa cereti incetarea cu acordul partilor a CIM pentru ca angajatorul nu va mai plateste nici un leu, nu mai exista preaviz si nu mai beneficiati de un salariu compensator, iar daca lucrati 4 ore in preaviz veti fi platita normal pentru 8 ore lucrate.
Din CCMUN 2007-2010
art.74
(2) În cazurile în care unitatea este obligată, potrivit legii, să acorde un preaviz la desfacerea contractului de muncă, durata preavizului va fi de 20 de zile lucrătoare.
(3) În perioada preavizului, salariaţii au dreptul să absenteze patru ore pe zi de la programul unităţii, pentru a-şi căuta un loc de muncă, fără ca aceasta să afecteze salariul şi celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, în condiţiile stabilite de angajator.
FLORIN VASILIU, Consultant resurse umane
Multumesc,

dar nu am ce sa fac, prefer sa ma angajez decit sa intru in somaj, la postul respectiv ei nu pot astepta pina termin eu preavizul...mai sint doua saptamini!...
si mi se pare iarasi nefiresc, daca in timpul preavizului imi gasesc servici, de ce sa se considere ca eu am lucrat doar 4 ore, cind regimul legal asa impunea...in perioada de preaviz...