Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sediu SRL - contract V.C. sau comodat ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sediu SRL - contract V.C. sau comodat ?

La constituire unui SRL, dovada sediului social se poate face cu Contractul de vanzare-cumparare detinut de asociatul unic fondator ( in contract de v.c. este trecuta si sotia fondatorului), sau trebuie incheiat un Contract de comodat ? Care este termenul minim si maxim la contractul de comodat pentru sediu?
Va multumesc anticipat !
Nu aveti termen maxim.Minim ar fi un 1 an. Incheiati comodat cu firma , nu e obligatoriu la notariat , insa neaparat sa va treceti si sotia , ca nu se stie ....
Mersi, e OK !
Nu treceti mai mult de 3 ani la comodat, unii juzi resping. Si referenti.

Treceti neaparat sotia, altfel nu e valabil. Si aveti grija sa fie identica adresa peste tot in documente (sa nu fie etajul trecut in v-c si nu in comodat etc...).
Sunt de acord cu 3 ani la comodat incheiat intre anumiti proprietari si anumite societati dar cand e vorba ca proprietarul sa fie si fondatorul societatii, tot 3 ani sa trec ???!!!
Durata nelimitata (nu nedeterminata).