Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda

Buna ziua, am fost oprit de catre politia rutiera si mi s-au cerut actele la control. Din pacate nu le-am avut la mine, dar am dat toate datele din buletin si m-am oferit sa merg acasa (maxim 5 minute dus-intors) sa le aduc. Nu m-am putut intelege de bunavoie cu ei si mi s-a intocmit un proces verbal pt ca aveam farul de pe partea stanga ars, si pt ca nu aveam actele la mine.
As dori sa il contest in instanta pentru ca politistul constatator nu s-a legitimat. Mai precis metoda de abordare a fost "Actele la control" si nicidecum "Buna seara, ma numesc agent xxx de la sectia yyy va rog a-mi prezenta actele". Ba mai mult, dupa ce le-am spus ca o sa depun contestatie si am mentionat pe procesul verbal ca am obiectiuni pe care le voi prezenta in instanta am fost amenintat: "Lasa ca ne mai intalnim noi!".
Va rog sa imi spuneti ce sanse am sa anulez procesul verbal si cum sa procedez (procedura completa daca se poate).
PS Amenda este de 120 (60 in 48 de ore), si nu m-ar afecta foarte mult, dar este vorba totusi de principiu.
Indecis, utilizator
Trei probleme punctuale.
1) In procesul verbal de contraventie se vede clar ca politistul v-a incadrat in prevederile OUG 145/2002, care nu are nicio legatura cu Codul rutier? Daca da, este motiv clar de nulitate a procesului verbal.
2) Ati fost sanctionat pentru doaua fapte:defectiuni la sistemul iluminare si neprezentarea actelor la control.

In procesul verbal se consemneaza ca contraventia savarsita de dvs se incadreaza in prevederile art. 147/1 si 3 din OUG 195/2002. Eu posed o OUG 195/2002 care contine numai 137 de articole. Poate ca s-a facut modificari de care nu stiu. Verificati si daca intr-adevar nu exista art. 147 in OUG 195/2002 aveti un motiv de solicitare a anularii procesului verbal.

Art. 99.din OUG 195/2002 prevede:
(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută in clasa I de sancţiuni următoarele fapte săvarşite de către persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul in mod nejustificat cu o viteză cu cel puţin 10 km/h sub limita minimă obligatorie stabilită pe tronsonul de drum respectiv;
2. nerespectarea obligaţiei de semnalizare a manevrei de schimbare a direcţiei de mers;
3. nerespectarea de către pietoni a normelor privind circulaţia pe drumurile publice;
4. neindeplinirea obligaţiei proprietarului sau a utilizatorului de autovehicul de a solicita documentul de constatare a avariilor produse acestuia in alte imprejurări decat in urma unui accident de circulaţie;
5. nerespectarea normelor privind circulaţia pe drumurile publice de către conducătorii coloanelor militare, ai grupurilor organizate autorizate şi cortegiilor;
6. nerespectarea semnificaţiei semnalului luminos intermediar de forma uneia sau a unor săgeţi de culoare galbenă ori albă cu varful orientat in jos spre dreapta, care anunţă schimbarea semnalului de culoare verde in cazul benzilor cu circulaţie reversibilă;
7. conducerea unui vehicul avariat peste termenul de 30 de zile de la data eliberării documentului de constatare a avariei;
8. nerespectarea obligaţiei conducătorului de autovehicul şi a pasagerilor acestuia de a purta, in timpul deplasării pe drumurile publice, centura sau dispozitivele de siguranţă omologate;
9. nerespectarea obligaţiei de către conducătorul de motocicletă sau moped de a purta, in timpul deplasării pe drumurile publice, casca de protecţie omologată;
10. nerespectarea obligaţiei conducătorului de vehicul de a lăsa liber traseul tramvaiului la apropierea acestuia, cand drumul are o singură bandă;
11. nerespectarea regulilor de circulaţie de către conducătorii de animale;
12. nerespectarea obligaţiei de a aplica semnul distinctiv pe autovehicule conduse de persoane care au mai puţin de un an vechime de la dobandirea permisului de conducere;
13. lăsarea liberă in timpul conducerii a volanului, ghidonului sau a manetei de comandă a vehiculului;
14. nerespectarea de către pasageri sau călători a obligaţiilor ce le revin atunci cand se află in vehicule;
15. nerespectarea semnificaţiei culorii galbene a semaforului;
16. conducerea unui vehicul ale cărui plăcuţe cu numărul de inmatriculare sau de inregistrare sunt deteriorate, murdare ori acoperite cu gheaţă sau zăpadă de natură a impiedica identificarea numărului de inmatriculare sau de inregistrare;
17. conducerea unui vehicul pe ale cărui plăcuţe cu numărul de inmatriculare sau de inregistrare sunt aplicate folii sau alte dispozitive care nu permit citirea numărului de inmatriculare ori plăcuţele nu corespund standardelor in vigoare;
18. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul cu defecţiuni tehnice, altele decat cele prevăzute la art. 102 alin. (3) lit. b), ori care are lipsă unul sau mai multe elemente de caroserie sau aceasta este deteriorată vizibil.
(2) Amenda contravenţională prevăzută la alin. (1) se aplică şi conducătorului de autovehicul sau tramvai care săvarşeşte o faptă pentru care se aplică 2 puncte de penalizare, conform art. 108 alin. (1) lit. a)

Art. 108.din OUG 195/2002 prevede:
(1) Săvarşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contravenţii atrage, pe langă sancţiunea amenzii, şi aplicarea unui număr de puncte de penalizare, după cum urmează:
a) 2 puncte de penalizare pentru săvarşirea următoarelor fapte:
1. folosirea incorectă a luminilor de drum la intalnirea cu un autovehicul care circulă din sens opus;
2. folosirea telefoanelor mobile in timpul conducerii, cu excepţia celor prevăzute cu dispozitive de tip "maini libere";
3. nerespectarea obligaţiei de a purta, in timpul circulaţiei pe drumurile publice, centura de siguranţă ori căştile de protecţie omologate, după caz;
4. depăşirea cu 10-20 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic;
5. circulaţia pe un sector de drum pe care accesul este interzis;
6. nerespectarea regulilor privind manevra de intoarcere, mersul inapoi, schimbarea benzii de circulaţie sau a direcţiei de mers;
7. nerespectarea obligaţiei de a folosi luminile de intalnire şi pe timpul zilei, pe autostrăzi, drumuri expres şi pe drumuri naţionale europene (E);
8. staţionarea neregulamentară;
9. refuzul inmanării actului de identitate, a permisului de conducere, a certificatului de inmatriculare sau de inregistrare, a celorlalte documente prevăzute de lege, la cererea poliţistului rutier, precum şi refuzul de a permite verificarea vehiculului;

Articolul mai sus reprodus sanctioneaza refuzul inmanarii actelor si nu lipsa acestora. Dvs nu va incadrati in prevederile acestui articol din Codul rutier.

Art. 101 di OUG 195/2002 prevede:
(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută in clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvarşite de persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul cu permis de conducere a cărui valabilitate a expirat;
2. conducerea unui autovehicul de către o persoană care nu a preschimbat permisul de conducere naţional romanesc la schimbarea domiciliului sau reşedinţei, in termenul prevăzut de lege;
3. conducerea unui autovehicul de către o persoană cu domiciliul in Romania care nu a preschimbat permisul de conducere obţinut in alt stat, in termenul prevăzut de lege;
4. neindeplinirea obligaţiilor de preschimbare a certificatului de inmatriculare sau de inregistrare a autovehiculului ori remorcii in cazurile prevăzute de lege;
5. nepăstrarea distanţei laterale suficiente faţă de vehiculul care circulă din sens opus;
6. nerespectarea de către conducătorul de vehicul a semnificaţiei indicatoarelor şi marcajelor de interzicere sau restricţie ori a celor temporare, cu excepţia celor care interzic accesul sau depăşirea care se incadrează in altă clasă de sancţiuni;
7. nerespectarea obligaţiei de a permite părăsirea intersecţiei conducătorului vehiculului rămas in interiorul acesteia;
8. nerespectarea normelor privind circulaţia bicicletelor şi mopedelor;
9. nereducerea vitezei in cazurile prevăzute de regulament;
10. montarea la autovehicul, remorcă sau tramvai a luminilor de altă culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonoră sau accesorii ori modificări neomologate;
11. circulaţia cu un autovehicul, remorcă sau tramvai cu defecţiuni la sistemul de iluminare sau de avertizare sonoră ori cand acestea lipsesc;
12. nerespectarea regulilor in cazul imobilizării involuntare in pasaje subterane şi tuneluri;
13. nerespectarea regulilor privind transportul persoanelor şi al obiectelor in sau pe vehicule;
14. pornirea de pe loc a autovehiculului sau tramvaiului cu uşile deschise, circulaţia cu uşile deschise ori deschiderea acestora in timpul mersului; deschiderea uşilor autovehiculului atunci cand acesta este oprit sau staţionat, fără asigurarea că nu se pune in pericol siguranţa deplasării celorlalţi participanţi la trafic;
15. oprirea autovehiculelor destinate transportului public de persoane in alte locuri decat in staţiile semnalizate ca atare;
16. nerespectarea regulilor privind circulaţia pe benzi;
17. conducerea pe drumurile publice a vehiculelor cu două roţi, fără a se asigura contactul cu partea carosabilă pe ambele roţi.