avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... casatorie in norvegia
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

casatorie in norvegia

Buna seara.
As vrea sa stiu ce protocol trebuie sa urmez in cazul unei casatorii cu un cetatean norvegian.
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 18:58, 11 Iulie 2010
Vreti sa va casatoriti in RO sau in Norvegia?
Pentru casatoria in RO are el nevoie de anumite documente; pt casatoria in Norvegia aveti dv...
casatoria va avea loc in Norvegia.
- certificatul de nastere sau pasaportul – pt identificare;
- certificat de divort (sentinta) – cand este cazul (trebuie apostila);
- un certificat din care sa rezulte ca nu exista (in RO) nici un impediment sa va casatoriti;
- daca nu sunteti rezident veti face o cerere la Centrul National de Inregistrare (in Oslo) pt a primi o autorizatie norvegiana de casatorie.
Documentele trebuie sa fie in original si – daca nu sunt scrise in engleza sau norvegiana trebuie traduse si legalizate.
Verificarea actelor – zice legea lor – dureaza 14 zile.
Documentele trebuie sa fie valabile la data incheierii casatoriei (in spetza, pasaportul)
Casatoria civila e oficiata de un notar public.
E posibil sa fie solicitat un interpret (care ar putea fi nu neaparat un interpret “oficial” ci o persoana care vorbeste ambele limbi bine)
Dupa 4 ani de casatorie puteti cere cetatenie norvegiana – dar Norvegia accepta dubla cetatenie numai in cazuri speciale.

Daca intreaba un notar din Norvegia viitorul dv sot obtine toate informatiile necesare (nu de alta, dar sa nu se fi schimbat ceva intre timp – pentru ca nu mi-am actualizat informatiile) :">
Casa de piatra!
Sfatul meu ar fi,daca ati putea incheia casatoria in Romania pentru ca in orice eventualitate sa puteti raspunde in fata instantelor romanesti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Viza pentru romania romrom romrom Buna seara ,sunt casatorit ,in norvegia din 3 iulie 2011, sotia este din filipine si detine viza in norvegia pana in 2016 ,,am probleme cu inscrierea ... (vezi toată discuția)
Casatorie cu un cetatean strain non membru ue. andreea raluca andreea raluca buna seara ma numesc andreea si as dori sa stiu ce trebuie sa fac sa ma casatoresc cu iubitul meu care este albanez,in romania.ce acte trebuiesc?astept un ... (vezi toată discuția)
Transcriere certificat casatorie ( nume schimbat) Constantin Ene Constantin Ene Buna ziua. Fiica mea s a casatorit in Norvegia si vrea sa transcrie certificatul de casatorie ca sa poate sa obtina acte romanesti etc. A dorit sa si pastreze ... (vezi toată discuția)