Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... casatorie in norvegia
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

casatorie in norvegia

Buna seara.
As vrea sa stiu ce protocol trebuie sa urmez in cazul unei casatorii cu un cetatean norvegian.
Vreti sa va casatoriti in RO sau in Norvegia?
Pentru casatoria in RO are el nevoie de anumite documente; pt casatoria in Norvegia aveti dv...
casatoria va avea loc in Norvegia.
- certificatul de nastere sau pasaportul – pt identificare;
- certificat de divort (sentinta) – cand este cazul (trebuie apostila);
- un certificat din care sa rezulte ca nu exista (in RO) nici un impediment sa va casatoriti;
- daca nu sunteti rezident veti face o cerere la Centrul National de Inregistrare (in Oslo) pt a primi o autorizatie norvegiana de casatorie.
Documentele trebuie sa fie in original si – daca nu sunt scrise in engleza sau norvegiana trebuie traduse si legalizate.
Verificarea actelor – zice legea lor – dureaza 14 zile.
Documentele trebuie sa fie valabile la data incheierii casatoriei (in spetza, pasaportul)
Casatoria civila e oficiata de un notar public.
E posibil sa fie solicitat un interpret (care ar putea fi nu neaparat un interpret “oficial” ci o persoana care vorbeste ambele limbi bine)
Dupa 4 ani de casatorie puteti cere cetatenie norvegiana – dar Norvegia accepta dubla cetatenie numai in cazuri speciale.

Daca intreaba un notar din Norvegia viitorul dv sot obtine toate informatiile necesare (nu de alta, dar sa nu se fi schimbat ceva intre timp – pentru ca nu mi-am actualizat informatiile) :">
Casa de piatra!
Sfatul meu ar fi,daca ati putea incheia casatoria in Romania pentru ca in orice eventualitate sa puteti raspunde in fata instantelor romanesti.