Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Buna Ziua - infiintare librarie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Buna Ziua - infiintare librarie

Buna ziua...
Am si eu o intrebare....Avem spatiul si mobilierul necasar pentru o librarie (tipografie)....as vrea si eu sa stiu cat costa si ce acte trebuie ca sa pun in functiune libraria?......as vrea sa stiu cat costa taxele pentru a deschide o librarie...
multumesc anticipat
Pentru un SRL va trebuie:
-o dovada de rezervare denumire firma de la ORC-50 lei
-Un Act constitutiv de constituire a societatii (cu obiect principal cod CAEN 5811-activitati de editare a cartilor si secundar CAEN 5819-Alte activitati de editare, CAEN-4761-comert cu amanuntul al cartilor, in magazine specializate), semnat de asociatii care doresc sa infiinteze aceasta societate;Actul constitutiv poate fi autentificat de notar, atestat de avocat sau de reprezentantii ORC ori incheiat sub semnatura privata; fara atestare sau autentificare costurile sunt mai mici.
-un capital social de minim 200 lei;
-actul de proprietate ori de folosinta pentru spatiul destinat sediului care poate fi si punct de lucru(contract de inchiriere, comodat), in care va functiona libraria/tipografia, inregistrat la organul fiscal + certificatul fiscal emis de organul fiscal ca nu a fost inregistrat un alt document ce atesta cedarea dreptului de folosinta la acel sediu;
- declaratii pe proprie raspundere ca indepliniti conditiile prevazute de lege pentru a detine calitatea de asociat si de administrator daca veti detine si aceasta calitate;autentificate la notar sau atestate la avocat, cca 100 lei
-specimen de semnatura pentru persoana care va reprezenta societatea in relatiile cu tertii(administrator) numai la notar;cca 60 lei
-declaratii pe proprie raspundere model 2(cf. lege 359/2004) prin care pe proprie raspundere declarati ca indepliniti conditiile de functionare pentru activitatile pe care vi le-am precizat mai sus , dar si pentru altele pe care le veti avea in actul constitutiv
-Copii acte de identitate pentru asociati si administrator;
Daca va faceti actele singuri sau de o persoana care are cunostinte in "problema", v-ar putea costa: redactare act constitutiv+ taxe+ notar +capital social , in jur de 1200 lei -1300 lei inclusiv capitalul social; In alte conditii costurile ar putea fi mai mari.
Vezi si site-ul ORC
Bafta!
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Daca faceti actele singuri va ajunge 700 lei cu capital social cu tot. Altfel 1200 - 1300 lei.
Declaratia de onorabilitate comerciala si specimenul de semnatura se pot da si la registrul comertului in fata oficiantului si nu costa nimic. Va recomand ca in actul constitutiv al societatii sa includeti la obiectele secundare toate obiectele din nomenclatorul CAEN ( fara cele interzise sau care se desfasoara sub conditii speciale ) si sa autorizati toate obiectele care tin de activitatea dumneavoastra.
Recomand includerea tuturor obiectelor de activitate in statut pentru ca poate dupa ceva timp vreti sa schimbati obiectul de activitate al societatii sau sa il extindeti iar costurile pentru o astfel de operatiune sunt de circa 100 lei. Daca doriti sa completati obiectul de activitate al societatii va trebui sa actualizati si statutul care evident se va schimba iar costurile vor fii mai mari. La inmatriculare nu conteaza cate obiecte sunt trecute in statut. Ca pui 5 obiecte de activitate sau ca pui 30 de obiecte de activitate la registrul comertului costurile sunt aceleasi.
Rezervarea costa mai nou 56 lei :)
Succes